Atmosféra Francie zavládne v Brně

Zavítáme do Brna, kde se uskuteční turnaj v oblíbené francouzské hře pétanque, připomeneme si také Den Země a nezapomeneme ani na několik výstav. Přineseme i první informace pro vodáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott zpívá, že čas letí jako bláznivý. A ona je to snad pravda. Nevím, jak vy, ale já mám pocit, že velikonoční víkend skončil teprve včera. A už jsou před námi další dny volna. Nás to ale zas tak nezaskočilo. Takže vám můžeme nabídnou pravidelné tipy na víkend.

Obyvatelé jihomoravské metropole - Brna - v neděli vymění skleničky s vínem za francouzský tradiční nápoj pastis. V rámci akce Bonjour Brno se totiž v Denisových sadech v centru města uskuteční turnaj v oblíbené francouzské hře pétanque. Soutěž v pétanque začíná v 11 hodin a jak říká ředitelka pořádající Aliance Francaise Ludmila Horáková, nedělní klání je otevřeno pro širokou veřejnost.

Na pétanque se můžete vydat v neděli krátce před polednem do brněnských Denisových sadů.

Zajímavou akci kde Dni Země připravuje na tuto neděli plzeňská ZOO. Podrobnosti má Jana Mertová.

Akce kde Dni země se konají nejen v plzeňské zoologické zahradě, ale na řadě míst naší země.

Už po jedenácté se v pražském Prokopském údolí bude konat Festival Den Země. Akci pořádá sdružení pro ekologickou výchovu Tereza a to v sobotu i v neděli od 10 hodin. Motto letošního ročníku je "Jak se do lesa volá, tak se les ozývá" - je tedy věnován lesu a životu v něm.

O víkendu se také slavnostně otevře prvních 390 z celkových téměř 1000 kilometrů Moravských vinařských stezek na Břeclavsku a části Hodonínska. Kulturní doprovodný program se bude konat v Mikulově, Valticích, Lednici a v dalších vinařských obcích. Další informace najdete na internetu na adrese www.stezky.cz anebo v turistických centrech jednotlivých obcí.

Zámek v Libochovicích v severních Čechách připravil novou expozici. Seznámí vás s pravěkem v regionu a současně zrod zdejšího umění.

Překvapení připravil Státní památkový ústav v Brně. O víkendu se totiž otevřou brány pověstného Hradu Veveří u brněnské přehrady. Jinak veřejnosti nepřístupná památka zve návštěvníky mezi 10. a 17. hodinou.

Na "Pohanské hrátky" se můžete v sobotu přijít podívat na zámeček v Pohansku u Břeclavi. Ne, nebojte se, nejedná se o nic jiného než o pohled do historie. Jak dodává ředitelka Břeclavského muzea Evženie Klanicová, bude tak otevřena turistická sezóna.

Na návštěvníky v sobotu dále čekají ukázky střelby z kuše, luku i z historických palných zbraní, soutěž ve střelbě z praku a hudební vystoupení. Okolí zámečku je významným archeologickým nalezištěm. Nacházelo se zde jedno z největších velkomoravských hradišť na území České republiky. Z jihomoravské Břeclavi je sem příjemná tříkilometrová procházka.

Při procházkách Prahou jistě přiláká zájemce o fotografii nově otevřená expozice v Galerii Josefa Sudka na Úvoze. Komorní výstava nazvaná Romantik Josef Sudek představuje méně známé snímky tohoto světově proslulého fotografa, které ztvárňují klíčové romantické téma - téma noci. Na výstavu nás zve její kurátor Jan Mlčoch.

Světoznámý fotograf se při svém nočním putování nechal inspirovat kouzelnými místy na malostranském břehu Vltavy, Kampě a Střeleckém ostrově. Expozici "Romantik Josef Sudek" najdete v jeho galerii v Praze na Úvoze a to až do 15. července.

Více než 200 prací vystavují v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku žáci místní střední odborné školy sklářské. Vedle tradičních sklářských prací se prezentují malbami, kresbami a plastikami. Převládá sklo jako vitráže, šperky a v užitné podobě.

Židovské muzeum v Praze otevřelo obnovenou expozici v Maiselově synagoze, která informuje o dějinách Židů v českých zemích - od počátku osídlení do začátků jejich emancipace, tedy od 10. do 18. století. Mezi zajímavosti patří například dlužní úpis, jehož ručitelem byl Jan Žižka z Trocnova, či erbovní listina Jakoba Basseviho, prvního Žida povýšeného do šlechtického stavu.

Miniaturpark v Mariánských lázních se opět otevírá. Najdete v něm přesné modely českých stavebních památek a napodobeniny parníků a letadel. Letošní novinkou je ruské letadlo Il-18 a minaret ze zahrady zámku Lednice.

Letecké modely nejrůznějších značek, velikostí a provedení budou k vidění v neděli v areálu veřejného letiště Benešov v Nesvačilech. Místní leteckomodelářský klub tam bude potřetí pořádat miniveletrh "Předveď a prodej". Akce potrvá od půl desáté do třetí odpoledne.

Ode dneška až do neděle se koná v ostravském Domě kultury Vítkovice 8. ročník výstavy tropických rostlin "Tropic 2001". Na prohlídku zve Ivo Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

Studené počasí na vodu příliš neláká. Také většina horních toků čeká, až se vlivem tání sněhu na horách zvýší průtoky. Více už Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme