Audit není útok na české zemědělství, Agrofert neměl dostávat dotace už dávno, zní od opozice

Politici části opozice přivítali, že Státní zemědělský intervenční fond nebude proplácet holdingu Agrofert dotace od února 2017. Měl k tomu ale podle nich přistoupit dříve. Neoprávněně vydané peníze má podle zástupců KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN a Pirátů stát vymoct zpět. Někteří také kritizovali ministra zemědělství Miroslava Tomana z ČSSD, který mluvil o útoku na české zemědělství.

Reakce Praha/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Na liknavost ministerstva mohou doplatit všichni občané, kteří by vše zaplatili ze svých daní, tvrdí předseda ODS Petr Fiala. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vítáme to, protože KDU-ČSL a další kluby v rámci mimořádného bodu v úterý jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů,“ řekl předseda lidovců Marek Výborný.

VIDEO: Nejsem ve střetu zájmů, tvrdí Toman. Fond firmám jeho rodiny a Agrofertu stopne dotace

Číst článek

Za důležité pokládá, aby všichni, u nichž se prokáže, že získali dotace neoprávněně, peníze vrátili. „Není možné, aby tím trpěli další žadatelé,“ dodal.

Exministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL pak kritizoval ministra zemědělství Miroslava Tomana, který ohledně druhé předběžné auditní zprávy mluvil o útoku na české zemědělství.

„Audit není útok na české zemědělství! Je to prostě normální a logické prověřování, zda plníme legislativu a pravidla pro čerpání,“ napsal na twitteru.

Poslanec Marek Benda z ODS poukázal na to, že fond bude stejně přistupovat k dotacím u podniků rodiny ministra Tomana. „Oligarchové ve vládě jsou problém, který nám škodí,“ konstatoval.

‚To se ví, že jsme bratři.‘ Jaké chyby českých úředníků pomohly firmám Agrofertu k dotacím

Číst článek

A šéf ODS Petr Fiala na twitteru poznamenal: „K zastavení dotací pro Agrofert mělo dojít už dávno. Na liknavost ministerstva mohou doplatit všichni občané, kteří by vše zaplatili ze svých daní. To nesmíme dopustit.“

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík připomněl, že jeho strana tento krok doporučovala už před rokem. Podobně se na twitteru vyjádřil i šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Osobně jsem opakovaně upozorňoval ředitele Státního zemědělského intervenční fondu (Martina) Šebestyána na střet zájmů členů vlády. Ředitel Šebestyán odpověděl, že finanční nařízení ke střetu zájmů je ze strany Státního zemědělského intervenčního fondu dodržováno,“ uvedl.

Podle šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského případ ukazuje, jak bylo pro Česko důležité zapojit se do struktur Evropské unie a NATO. „Vrací nás do reality právního státu,“ uvedl a přirovnal unii k záchrannému lanu.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pak uvedl, že při přijímání zákona o konfliktu zájmů před dvěma lety „se všichni vysmívali, že je bezzubý, protože jsou zvyklí zákony obcházet.“

A předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil na twitteru napsal: „Audit EK je podle ministra Tomana útokem na české zemědělství. České zemědělství ale není jen Agrofert. V ČR jsou také zemědělci, kteří umí podnikat i bez politických funkcí. Až dosud museli čelit oligarchovi, který dle auditu nehrál fér. Stop pro dotace Agrofertu to potvrzuje.“

Audit o zemědělských dotacích

Opozice očekává, že premiér se k věci vyjádří ve sněmovně ve čtvrtek odpoledne. Druhá předběžná auditní zpráva Evropské komise se týká zemědělských dotací.

Audit č. 2: Brusel žádá zpět také zemědělské dotace, zpráva míří i na ministra Tomana

Číst článek

Ministr zemědělství Toman ve čtvrtek odmítl, že by se týkala jeho střetu zájmů. Zároveň ale Státní zemědělský intervenční fond pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s Tomanovou rodinou.

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše a Agrofertu.

Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze.

Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy a náklady. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme