Audit EU odhalil obrovské množství chyb v projektech ministerstva dopravy

Mimořádně vysokou chybovost v projektech ministerstva dopravy odhalila svým auditem Evropská unie. V případě vodních staveb realizovaných Ředitelstvím vodních cest se míra zjištěných nedostatků blíží stu procent. Česko proto z Bruselu stahuje veškeré žádosti o dotace v operačním fondu doprava za více než 16 miliard korun. Zároveň spouští vlastní audit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo dopravy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Úřad ubezpečil, že dokončení staveb to nezbrzdí a ani se nezpozdí platby zhotovitelů. Pozastavil se pouze tok peněz Bruselu, který bude muset nahradit národní rozpočet.

Auditoři našli chyby jak u železničních, tak u silničních staveb, nejvíce jich ale bylo u vodních děl. Ze zjištěných nedostatků ministerstvo vyvodí personální důsledky, potvrdil ředitel odboru fondů Marek Pastucha.

„Je zcela nepřijatelné, aby nejmenší investor, který má nejmenší alokaci, způsobil takové problémy. To samozřejmě bude mít ve vztahu k Ředitelství vodních cest ty nejvážnější důsledky,“ uvedl Pastucha.

Česko má možnost peníze vyčerpat do roku 2015. I pokud by se ukázalo, že chyby v už realizovaných projektech jsou takového rázu, že na ně není možné dotace nárokovat, stát připravuje do zálohy náhradní projekty, které by pak v Bruselu přihlásil.

Martin Drtina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme