Audit ministerstva našel chyby v projektech Regionální rady Severozápad

Závažné chyby vytýká audit ministerstva financí 35 projektům spolufinancovaným evropskými dotacemi v Ústeckém a Karlovarském kraji. Úřad regionální rady Severozápad ale se závěry kontroly nesouhlasí. Odeslání stamilionů korun z Bruselu je tak stále ohroženo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Evropská komise si kontrolu vyžádala loni po obžalování bývalého ředitele Úřadu regionální rady Severozápad Petra Kušnierze z braní úplatků. Podivně nastavená výběrová řízení nebo konečné ceny projektů jsou podle auditu příklady chyb.

K nejproblémovějším patří opravy muzea v Ústí nad Labem za zhruba 400 milionů korun nebo oživení městských sadů v krajském městě. To stálo 83 milionů a platby z Bruselu jsou zatím pozastavené. Auditoři se zaměřili třeba i na výstavbu nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, žatecký chrám chmele a piva a další projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Pavel Markvart byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Pavel Markvart se závěry auditu nesouhlasí. Zmínil projekt Centra technického vzdělávání v Ostrově nad Ohří, kterému audit vytýkal, že neuvedl podrobnosti, jakým způsobem bude provádět výběrová řízení. Ty tam ale podle něj jsou.

Peníze za většinu kritizovaných projektů už navíc podle něj do Česka dorazily. „Co se týká těch 35 projektů, tak to jsou většinou certifikované projekty, to znamená, že peníze do státního rozpočtu už za tyto projekty přišly,“ řekl Markvart.

Ředitel Úřadu regionální rady Severozápad připouští, že pokud by ministerstvo financí auditu uvěřilo, mohlo by to znamenat zrušení celého operačního programu a vracení evropských dotací. Audit ale podle ministerstva financí ještě není hotový.

„V průběhu května čekáme, že audit bude kompletní a teprve na jeho základě přistoupíme k určitým krokům, které z něj vyplynou,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Připomínky k auditu má i samo ministerstvo. Podle informací Radiožurnálu by se mělo vedení Dotační úřadu Regionálního operačního programu Severozápad sejít se zástupci ministerstva financí i auditorské firmy ještě dnes odpoledne.

Igor Maňour, Gabriela Hauptvogelová, Zbyněk Zykmund, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme