Audit ministerstva prověřil společnost RPG

Společnost RPG, vlastník téměř 45-ti tisíc bývalých hornických bytů, plní závazky privatizační smlouvy. Vyplývá to z auditu hospodaření s bytovým fondem, který zadalo ministerstvo financí. Do letošního května se musela společnost RPG řídit celou řadou omezení. Nemohla například na bytech vydělávat anebo prodávat domy třetím osobám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelové sídliště

Panelové sídliště | Foto: Jan Rosenauer

Proti závěrům ministerstva se ostře ohradilo sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, které označilo zprávu auditora za reklamní text.

Sdružení se zatím marně snaží docílit toho, aby si lidé mohli byty odkoupit. Podle svého předsedy Romana Macháčka auditor přehlédl celou řadu pochybení. Je přesvědčen, že RPG v rozporu s privatizační smlouvou vydělávala na nebytových prostorech.

"Podle nás to znamená, že tyto prostředky byly vyváděny mimo a hospodaření s byty zcela evidentně nebylo neziskové. Ministerstvo financí opakovaně argumentuje závěry právní kanceláře, která současně pracovala pro kupujícího. Tyto závěry jsou tak zcela nerelevantní a neprůkazné," říká Macháček.

Společnost zároveň čelí kritice a obavám, že se po tomto omezení chystá lidem hromadně prodávat střechy nad hlavou. Podle generálního ředitele firmy Tonyho Aksiche existují naopak plány na investování dalších asi tří miliard korun do bytového fondu:

"Musím říci, že považuji za velmi nepravděpodobné, že pouze výsledky auditu by zastavily naše kritiky od dalšího kritizování. Ale jsem rád, že máme v ruce pádné, nezávislé argumenty hovořící v náš prospěch."

Audit ale neřeší další problém. Tím je vypovězení důležité podmínky, a to přednostního odkupu bytů nájemníkům za sníženou cenu. Zatímco RPG to zdůvodňuje snahou získat od bank lepší úvěry, ministerstvo financí kvůli tomuto kroku podalo žalobu k rozhodčímu soudu. Obě strany čekají na výsledek.

Martin Knitl, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme