Do Česka dorazil překlad první předběžné auditní zprávy k možnému střetu zájmů premiéra

Ministerstvo financí obdrželo od Evropské komise oficiální překlad návrhu auditní zprávy, která se týká vyplácení dotací ze strany ministerstva průmyslu a obchodu či ministerstva práce a sociálních věcí. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch. Začíná tak běžet lhůta, do kdy se Česko musí vyjádřit k předběžným výsledkům auditního šetření. Podle nich je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:02 8. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí obdrželo českou verzi návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně dotací z oblasti kohezní politiky,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch.

‚Má na to nárok.‘ Navzdory doporučení ministerstvo průmyslu dál proplácí peníze Agrofertu

Číst článek

Oficiální překlad dostalo podle Vojtěcha také ministerstvo pro místní rozvoj, které vyplácení unijních peněz v tuzemsku zaštiťuje. „Dokument byl adresován také ministerstvu pro místní rozvoj, které bude koordinovat oficiální odpověď České republiky. V případě bližších dotazů Vám doporučujeme se obrátit na jejich tiskové oddělení,“ doplnil.

Resort informaci potvrdil. „Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo český překlad zprávy v pátek 5. 7. 2019,“ sdělil Vilem Frček z tiskového odboru. Dodal, že ministerstvo bude nyní koordinovat odpověď dotčených resortů vůči Evropské komisi, má na to 30 dní. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na dotaz Radiožurnál řekla, že o tom zatím nemá informace. „O tom, že dorazil (český překlad - pozn. red.), vůbec nevím. Dneska jsem byla poprvé v práci. Takže zatím tu informací nemám, až ji budu mít, zveřejníme ji,“ uvedla během tiskové konference po jednání vlády.

Jedná se už o druhý oficiální překlad. Na konci června dorazil do Česka také překlad auditu, který se zabývá zemědělskými dotacemi. Odpověď na něj bude připravovat Státní zemědělský intervenční fond, přes který je vyplácena evropská zemědělská podpora.

Mluvčí zemědělského fondu Vladimíra Nováková pro server iROZHLAS.cz už dříve řekla, že na odpověď mají české úřady v případě zemědělského auditu tři měsíce. Lhůta se o měsíc posunula, protože úředníci v Bruselu mají v srpnu prázdniny. Termín tak v případě návrhu zemědělského auditu vyprší 20. září. Evropská komise pak bude mít na zaslání konečné verze dokumentu tři měsíce.

Andrej Babiš, který kvůli zákonu o střetu zájmů Agrofert převedl do svěřenských fondů, jakékoli pochybení už dříve opakovaně odmítl. Audit označil za pochybný a za útok na Českou republiku. Rovněž odmítl, že by Česko muselo vracet dotace.

Auditní mise

Od 2. srpna 2018 platí nová unijní směrnice, která střet zájmů upravuje. Česká pobočka protikorupční organizace Transparency Interantional kvůli tomu loni podala podnět do Bruselu. Premiér Babiš podle organizace má vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, a zároveň má možnost ovlivňovat rozdělování dotací.

Na počátku letošního roku kvůli tomu Evropská komise poslala do Česka auditní misi, která navštívila několik ministerstev. Unijní auditoři zavítali na ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu, práce a sociálních věcí, na pražský magistrát či do Státního zemědělského intervenčního fond (SZIF).

Předběžné závěry prvního auditu dorazily do Česka na konci května a zveřejnila je řada médií. V dokumentu se píše, že podle auditorů český premiér ve střetu zájmů je, a Česko by tak mělo část dotací vracet. Druhá část závěrů auditu, která se týká zemědělských dotací, přišla asi o týden později. Ten ale – na rozdíl od prvního dokumentu – zveřejněn nebyl. Šéf SZIF Martin Šebestyán nicméně na tiskové konferenci uvedl, že i druhý audit střet zájmů konstatuje.

sva, tec, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme