Audit na ministerstvu školství odhalil chyby v čerpání evropských peněz

Resort školství čerpá peníze z Evropské unie nejpomaleji ze všech. Ukázal to audit, který si nechal udělat ministr školství Josef Dobeš. Kontrola prý ukázala, že manažeři sekce, která má čerpání z bruselských fondů na starosti, naprosto selhali. Dobeš už kvůli tomu odvolal ředitele sekce Jana Vitulu. Podle kritiků by ale personální změny mohly čerpání peněz z fondů Evropské unie ohrozit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Nepotřeboval jsem od auditu zjistit stav čerpání evropských fondů. To kontroluje pravidelně ministerstvo pro místní rozvoj a víme, že je to pomalé. Já jsem nechal udělat personálně procesní audit, abych zjistil proč se věci nehýbou, co se děje v sekci, kde je 230 pracovníků. A zjistil jsem, že tam chybí základní manažerské řízení,“ vysvětlil na Rádiu česko ministr školství Josef Dobeš.

Kvůli špatnému řízení propustil Dobeš už šéfa evropských programů Jana Vitulu. S ním dobrovolně odešlo dalších šest odborníků. Vitula proto rozhodnutí ministra kritizuje: „Za svými lidmi si stojím. Myslím, že tam byl velmi dobrý tým. Lidé naopak v tento okamžik odcházejí na protest proti tomu, co se tam děje.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo školství čerpá peníze z Evropské unie nejpomaleji ze všech. Téma pro ministra školství Josefa Dobeše a Ondřeje Housku.

Zpoždění je podle něj kvůli zpětnému proplácení peněz z Bruselu.

„Když jsem přišel na ministerstvo, tak operační programy byly ve stavu minus dva. Za ministrování paní Kuchtové byly úplně zdevastované, úplně se rozvrátila struktura. Už když jsem začínal, jsme tak měli velké zpoždění. Dnes už jsme se dostali do stavu, že jsme v těsném závěsu za ostatními operačními programy, které se rozbíhaly bez větších problémů. Konstatování, které padlo, považuji za velmi neférové,“ hájil se Vitula.

S Dobešem nesouhlasí ani lidovecký europoslanec Březina

Svého nástupce Jaroslav Kubu a jeho způsobilost k čerpání evropských fondů nechtěl hodnoti:

„To nemohu posoudit. Znám ho velmi zběžně. Pan ministr má samozřejmě právo si vybrat, koho chce. Sám jsem mu nabízel, ať mě vymění, pokud bude chtít. Také rozumím tomu, že peníze na školství mají prověřovat lidé prověření Věcmi veřejnými.“

Tok financí má nově urychlit krizový management. Ten také rozhodne, jestli z ministerstva odejdou další lidé.

S kroky ministra Dobeše nesouhlasí ani lidovecký europoslanec Jan Březina, který se problematikou fondů EU zabývá. Ten doslova uvedl, že odvolání považuje za fatální přehmat hraničící s diletantstvím. Jeho důvody označil za vykonstruované a motivované záměrem „koncentrovat ve svých rukou veškerou moc na úřadě".

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Vitula mluvil ve Stalo se dnes o sporu o evropské peníze

„Já v sobě koncentruji v tuto chvíli velkou odpovědnost, i když jsem v úřadě jen dva měsíce. Ty fondy nejsou čerpány. Ty nejhorší fondy dostaly laťku, aby čerpaly do 8,5 procent a my čerpáme 0,3 procenta. My zdaleka zaostáváme. A já v tuto chvíli musím něco udělat,“ reagoval na Rádiu Česko ministr.

„Nastavuji pravidla, stavím krizový management a velmi rychle chci vidět změnu v řízení těch lidí. A věřím, že to bude mít rychle i dopad na akceleraci čerpání z evropských fondů,“ dodal.

Co se týče propouštění úředníku ze sekce, která má čerpání z bruselských fondů na starosti, ministr zdůraznil, že tato sekce je zatím šanovaná. „Tam nebylo řízení lidí, v tuto chvíli nemám objektivní informaci o tom, jak jsou úkolovaní, jaké mají cíle, jak jsou motivováni. A tyto procesy chci v první řadě nastavit,“ uvedl.

Ministerstvo najalo spornou firmu

O výsledcích procesně personálního auditu ministr zatím nechtěl mluvit. Jak ale přiblížil redaktor Radiožurnálu Ondřej Houska, který problematiku sleduje, zatím je známo, že audit provedla firma OTTIMA.

„Ta nemá zkušenosti s auditováním ve státní správě a tam, kde by se jednalo o evropské peníze,“ řekl s tím, že procesní audit je sporný a firma sama odmítla věc komentovat.

Ondřej Černý, Katka Brezovská, Ondřej Houska, Petra Benešová, Václav Rojík, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme