Sněmovna ve čtvrtek projedná audit k údajnému Babišovu střetu zájmů. Piráti podali trestní oznámení

Poslanci budou jednat o auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve čtvrtek dopoledne. Schválili to v úterý na návrh předsedy Pirátů Ivana Bartoše při změnách programu nynější schůze. Bartoš uvedl, že poslanci a veřejnost mají právo vyslechnout si oficiální vyjádření premiéra a ministrů. Audit by měl být podle zástupců opozice také zveřejněn.

Praha (Aktualizováno: 16:13 3. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Pro doplnění programu schůze sněmovny o nový bod hlasovalo 178 ze 181 přítomných poslanců, tedy i zákonodárci vládního hnutí ANO.

Evropský audit: Česko by mělo vrátit 284 milionů, které přidělilo v rozporu se zákonem o střetu zájmů

Číst článek

Dolní komora potom zamítla další návrh předsedy Pirátů Ivana Bartoše, aby poslanci jednali o auditu už v úterý. Přistoupila hlasy 177 poslanců na čtvrteční termín, konkrétně po písemných interpelacích.

Obsah auditní zprávy, kterou Evropská komise zaslala do Prahy v pátek, nebyl zveřejněn. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, Evropská komise konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle ní má stále vliv na skupinu Agrofert, kterou v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů. Podle předběžné zprávy Evropské komise z jara hrozí, že by Česko mělo vracet 450 milionů korun.

Babiš jakýkoli střet zájmů odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Trestní oznámení Pirátů

Opoziční strany si podle Bartoše myslí, že jednotlivá ministerstva, přes něž dotace tečou, by neměla uvolňovat peníze, dokud problém se střetem zájmů premiéra trvá. Předseda Pirátů to řekl v úterý po jednání se zástupci ODS, TOP 09, lidovců a hnutí STAN.

Evropský audit ke střetu zájmů v 7 bodech: proč je tajný, o kolik jde peněz a je nynější zpráva finální?

Číst článek

„Chceme hájit české zájmy, aby tok peněz z Evropské unie do České republiky nebyl ohrožen nějakým nezodpovědným přístupem premiéra nebo jeho ministerstev,“ uvedl Bartoš po schůzce, kterou svolal.

České úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert i přes podezření, že je premiér Babiš, který holding vložil do svěřenských fondů, ve střetu zájmů. Piráti tak kvůli tomu podali trestní oznámení. Strana o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Podle Pirátů se záležitostí zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Piráti v minulosti několikrát vyzvali české úřady, aby proplácení dotací zastavily. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, podal senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) společně se dvěma stranickými analytiky na začátku listopadu trestní oznámení pro podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby nebo spáchání dotačního podvodu.

Wagenknecht už v minulosti podal za Piráty také žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů. Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na ministerstvu financí. Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, v pondělí ho označil za udavače.

Konečný, nebo ne?

Komise oznámila, že audit je konečný. Premiér však tvrdí, že z pohledu České republiky konečný není. V pondělí uvedl, že o závěrech auditu nic neví a ani s nimi nebude obeznámen.

Proti Babišovi byla už předběžná zpráva auditorů, je nepravděpodobné, že by teď couvli, míní analytik

Číst článek

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO v úterý uvedla, že průvodní dopis připojený k auditu vyzývá Česko k vyjádření, zda se závěry souhlasí, nebo nikoliv. Česko proto využije dvouměsíční lhůtu, kterou dostane po doručení překladu dokumentu.

„Lhůtu využijeme k tomu, abychom všechny závěry, které ve zprávě jsou, detailně prošli. Z našeho úhlu pohledu zpráva nemůže být finální,“ řekla Dostálová na konferenci, kterou sledoval Radiožurnál.

Dokumentem se podle Dostálové zabývá odborný aparát ministerstva, sama ho prý nečetla.

Protože je obsah označen jako důvěrný, ministerstvo ho nemůže předložit veřejnosti, ale zřejmě ani ministrům, jak žádali někteří koaliční sociální demokraté, dodala ministryně.

Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je přesvědčena o tom, že zveřejnění auditu vzhledem k veřejnému zájmu možné je.

kso, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme