‚Rozporovali jsme každou větu.‘ Dostálová má hotovou odpověď na audit k možnému střetu zájmů Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu plánuje odeslat do Bruselu odpověď na první předběžné závěry auditorů, kteří v Česku šetřili možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). S informací přišel Deník N. Podle předběžných závěrů, které má redakce iROZHLAS.cz k dispozici, je premiér ve střetu a Česku hrozí vracení stamilionů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Odpověď zítra odešleme na stálé zastoupení v Bruselu a stálé zastoupení ho musí do pondělka vypravit, protože do 2. září má odejít na Evropskou komisi,“ řekla v rozhovoru pro Deník N ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

Předběžná zpráva řešící investiční dotace v rámci kohezní politiky přišla do Česka na konci května, na začátku června pak dorazila česká verze materiálu. Úředníkům od té doby začala běžet lhůta, během níž se můžou k závěrům unijních kontrolorů vyjádřit. Původně přitom ministerstvo dostalo na odpověď měsíc. Dostálová ale zažádala o měsíční prodloužení a Evropská komise jí vyhověla.

Co odpověď Evropské komisi obsahuje, nechce Dostálová sdělit. Argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch České republiky. „Musíme udržet úřednictvo, aby odpovědělo podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a jakýkoliv mediální tlak ničemu nepřispívá. Státní úředník musí hájit zájmy Česka,“ řekla v rozhovoru ministryně.

Dostálová také uvedla, že její resort dokument prakticky celý rozporuje. „Až přijde finální zpráva, bude to trošičku jiná otázka. Nyní ale rozporujeme každou větu na každé stránce. Cítíme se velmi dotčeni, protože spousta věcí není pravda,“ řekla.

Vedle odpovědi, která nyní vznikla na ministerstvu pro místní rozvoj, připravují úředníci další reakci – tentokrát k druhému auditu, který se týkal zemědělských dotací. Tu má na starosti Státní zemědělský intervenční fond. Termín na vyjádření se k auditu má Česko v tomto případě až do 20. září. Šéf fondu Martin Šebestyán ale už avizoval, že odpověď odešle dřív.

Auditní mise

  • Od 2. srpna 2018 platí nová unijní směrnice, která střet zájmů upravuje. Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International kvůli tomu loni podala podnět do Bruselu. Dopis do Bruselu zaslali také Piráti. Premiér Babiš podle nich má stále vliv na holding Agrofert, který v roce 2017 vložil do svěřenského fondu, a zároveň má možnost ovlivňovat rozdělování dotací.
  • Na počátku letošního roku kvůli tomu Evropská komise poslala do Česka auditní misi, která navštívila několik ministerstev. Unijní auditoři zavítali na ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu, práce a sociálních věcí, na pražský magistrát či do Státního zemědělského intervenčního fond (SZIF).
  • Předběžné závěry prvního auditu dorazily do Česka na konci května a zveřejnila je řada médií. V dokumentu se píše, že podle auditorů český premiér ve střetu zájmů je, a Česko by tak mělo část dotací vracet.
  • Druhá část závěrů auditu, která se týká zemědělských dotací, přišla asi o týden později. Ten ale – na rozdíl od prvního dokumentu – zveřejněn nebyl. Šéf SZIF Martin Šebestyán nicméně na tiskové konferenci uvedl, že i druhý audit střet zájmů konstatuje.
  • Premiér Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá. Stejně tak Agrofert, podle jehož mluvčího Karla Hanzelky probíhalo vše v souladu se zákonem.

tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme