Audit č. 2: Brusel žádá zpět také zemědělské dotace, zpráva míří i na ministra Tomana

Agrofert má podle předběžných závěrů auditu Evropské komise vracet nenárokové investiční dotace. Zpráva se přitom okrajově týká i českého ministra zemědělství Miroslava Tomana z ČSSD. Radiožurnálu to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že text předběžné zprávy už obdrželo.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:50 5. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Agrofert čerpá většinu zemědělských dotací přes Státní zemědělský intervenční fond. Přes něj tečou jak tzv. nárokové dotace, tedy přímé platby na zvířata i plochu, tak nenárokové investiční dotace. Právě těch se má zemědělská část auditu Evropské komise týkat.

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

V roce 2017 proplatil fond na těchto dotacích firmám holdingu 179 milionů, loni to bylo asi 66,5 milionu korun.

Například firma SPV Pelhřimov získala milionové dotace z Programu rozvoje venkova na modernizaci prasečích farem. Kostelecké uzeniny zase investovaly do „vývoje a inovace postupů při krájení masných výrobků“ či „optimalizace bourání vepřového masa“, jak vyplývá z registru smluv. Server iROZHLAS.cz mapoval tyto dotace už v minulosti.

Ministr zemědělství

Evropská komise se v auditu přitom zmiňuje i o ministru zemědělství Tomanovi. Že se o něj zajímá komise, přitom uvedl už loni v říjnu eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan.

Tomanův bratr i otec totiž podnikají v oboru. Miroslav Toman starší vlastní 80 procent akcií firmy Agrotrade, pod níž spadá společnost Xaverov, jež loni dostala dvoumilionovou dotaci. Ředitelem Agrotradu je pak ministrův bratr Zdeněk Toman.

130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí

Číst článek

Ministr avizoval, že kvůli předběžným závěrům uspořádá na čtvrtek tiskový brífink. Dlouhodobě přitom střet zájmů odmítá. „Nejsem si vědom toho, že bych podepsal cokoliv směrem k firmě, kterou vlastní otec,“ řekl před časem pro Radiožurnál.

Že text zprávy do Česka již dorazil, potvrdilo Radiožurnálu ministerstvo zemědělství. „Mohu potvrdit, že tu zprávu resort obdržel ve středu odpoledne. Příslušné orgány se s ní v tuto chvíli rámcově seznamují a ve čtvrtek na dopoledne připravujeme tiskový brífink,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Reakce Agrofertu

Podezření, že premiér Andrej Babiš z hnutí ANO i Toman porušují nové evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla česká Transparency International, připojili se k ní i opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a rozdělování evropských dotací v Česku.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nechtěl druhou část auditu komentovat. „Já se omlouvám, ale v tuto chvíli nemám jakýkoliv blízký komentář, protože my obsah té zprávy neznáme,“ uvedl na dotaz Radiožurnálu.

„Zatím víme pouze tu skutečnost, že zpráva dorazila do České republiky. Neznáme obsah, čekáme, až nám ho úřady sdělí nebo až se někde objeví, pak to následně prostudujeme, ale stále trváme stejně jako v případě toho předchozího auditu na tom, že postupujeme v oblasti dotací naprosto podle zákona. Takže čekáme v tuto chvíli, jaké budou závěry, ale bližší komentář v tuto chvíli není možný, protože neznáme obsah,“ dodal.

Druhý audit nemá k dispozici ani premiér Babiš. Na dotaz novinářů, zda byl seznámen s obsahem, řekl, že nebyl. „Já mimochodem jsem ani ten první audit nedostal, takže já jsem se o tom prvním auditu dozvěděl z médií,“ uvedl Andrej Babiš.

Na konci minulého týdne obdržely české úřady první předběžnou závěrečnou zprávu z auditní mise, která v Česku probíhala na začátku letošního roku. Tu má server iROZHLAS.cz k dispozici a vyplývá z ní, že český premiér je ve střetu zájmů, protože přes svěřenské fondy ovládá holding Agrofert. Psali jsme ZDE.

Tereza Čemusová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme