Česko dostalo zápis ze schůzky v Bruselu kvůli střetu zájmů. Potvrdil odblokování dotací pro Agrofert

Evropská komise zaslala českým úřadům zápis z bilaterálního jednání, které proběhlo kvůli auditnímu šetření k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) na konci ledna. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková. Brusel podle ní v dokumentu mimo jiné potvrdil, že proplatí dosud zadržované zemědělské dotace pro Agrofert. K jejich odblokování ale zatím nedošlo.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zápis z bilaterálního jednání byl v úterý doručen české straně. Česká republika má nyní tři týdny, respektive 15 pracovních dní na zaslání připomínek,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Lenka Rezková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který má u nás vyplácení evropských dotací pro zemědělce na starosti.

Teprve poté Brusel zpracuje konečnou auditní zprávu, bude na to mít šest měsíců.

Spor o auditní zprávy. Poslanci je chtějí vidět, podle ministra Tomana to ale není ve veřejném zájmu

Číst článek

Evropští auditoři zároveň podle Rezkové v dokumentu potvrdili, že z unijní kasy proplatí dosud zadržované dotace pro Agrofert. „Odblokování příslušných plateb je jeden ze závěrů bilaterálního jednání, tedy i součástí návrhu zápisu,“ doplnila. Peníze na projekty holdingu ze svěřenského fondu premiéra Babiše ale zatím z Bruselu uvolněny nebyly.

Jejich proplacení – vyjma jednoho – po schůzce se zástupci Evropské komise avizoval šéf zemědělského fondu Martin Šebestyán. „K proplacení tam máme dosud jediný projekt, který je v hodnotě 1,6 milionu korun. Na tomto projektu jsme se neshodli a tento projekt byl proplacen ještě před započetím auditu,“ prohlásil den po jednání v Bruselu.

Konečné výsledky prověrky zemědělských dotací by tak mohly být hotové na podzim. Pokud si ale bruselští kontroloři vyžádají další podklady, lhůta začne běžet nanovo. Poté bude moci Česko ještě navíc požádat o smírčí řízení, případně se bránit u Evropského soudního dvora.

Kontrolní mise

Auditní šetření Evropské komise proběhlo v Česku zkraje loňska. Zatímco u zemědělských dotací se na finální závěry stále čeká, první audit řešící kohezní fondy je už hotový. Do Česka dorazil loni v prosinci. Unijní kontroloři v ní došli k závěru, že premiér je ve střetu zájmů. Ten to však dlouhodobě odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Zkraje února dorazil i český překlad první auditní zprávy, tuzemským úřadům tak začala plynout dvouměsíční lhůta pro vyjádření. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) už dříve uvedla, že se Česko bude bránit do posledního dechu.

Na konci února do Česka zamířila také kontrolní mise europoslanců z Výboru pro rozpočtovou kontrolu budou. Zkoumali, jak Česko nakládá s evropskými dotacemi. „Získali jsme dojem, že není zaveden jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí, abychom postupně zanalyzovali situaci v příštích týdnech a měsících,“ uvedla posléze předsedkyně daného výboru Monika Hohlmeierová.

Premiér se k situaci vyjádřil posléze na tiskové konferenci, kde zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona. Delegaci označil za politickou misi a české účastníky Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) za vlastizrádce, vzhledem k tomu, že v Evropském parlamentu otevírají téma jeho možného střetu zájmů.

Podle Babiše tak postupují proti české vládě. Europoslankyně Hohlmeierová, která delegaci vedla, je podle premiéra pomatená. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme