Audit ukázal, že zakázky ve fakultních nemocnicích nejsou předražené

S korupcí ve zdravotnictví to není tak dramatické, jak se o tom mluví. I tak by se daly shrnout výsledky auditu výběrových řízení ve fakultních nemocnicích v rámci integrovaných operačních programů Evropské unie v hodnotě dvou miliard korun. Hodnotily se nákupy přístrojů na onkologii a traumatologii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger, ministr zdravotnictví | Foto: Šárka Ševčíková

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) dopadla kontrola příznivě. Zakázky nemocnic se prý průměrně pohybovaly v pásmu plus tři procenta a pouze v jednom případě byla zakázka mírně předražená asi o deset procent.

„Oproti všeobecnému dojmu, že ve zdravotnictví se vše nakupuje o třetinu dráže, tak alespoň v této sféře, kterou obstarávalo ministerstvo zdravotnictví a jeho přímo řízené organizace, byly výsledky výrazně lepší,“ tvrdí ministr Heger.

Jedenáct fakultních nemocnic a další čtyři zdravotnická zařízení pod správou státu také podle posledních údajů hospodařily loni se ziskem 340 milionů korun před zdaněním. Zadlužování se dál snižuje. Ubývá také závazků po době splatnosti, řekl při tradičním představování výsledků hospodaření náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Dodal, že další úspory přinese chystané rušení lůžek akutní péče: „Probíhají jednání na úrovni mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi a nejsou ještě uzavřena. My jsme viděli první výsledky, a tak není možné ještě v dnešní době říct, že se sníží počty lůžek o 256 nebo třeba o 2560.“

Lenka Jansová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme