Na Vánoce přišel zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové o srdce. Na Velikonoce se znovu ozval

Bylo to první oficiální zvonění od loňských Vánoc, kdy víc než 500 let starému zvonu upadlo srdce. Zvuk Augustina mohou lidé ve městě pod Bílou věží zaslechnout jen zřídkakdy. Teď o Velikonocích ale budou mít příležitost hned dvakrát.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Jedna z těch příležitostí nastane na Zelený čtvrtek, který je v Hradci Králové se zvoněním Augustina tradičně spojený. Zvoníci tento osmitunový kolos rozpohybovali v 9.30. A Hradečanům bude dobře známé „C“ nepřetržitě znít zhruba 10 minut v kuse.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Vánoce přišel zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové o srdce, na Velikonoce se znovu rozezněl

Druhé velikonoční zvonění je naplánované na neděli 31. března, tedy den poté, kdy se zvony podle legendy vrací z Říma.

Je to první oficiální zvonění od doby, kdy zvon na Štědrý den přišel o srdce. Už na začátku března už ale museli zvoníci Augustina otestovat, zda po opravě funguje opravdu tak, jak má.

Zvon přišel o srdce vlivem otřesů, které zvonění provázejí. Uvolnily a následně vypadly dva ze čtyř šroubů, které srdce jistí. Z ložisek se potom vyvlékl závěs a čtvrttunové srdce vypadlo na dřevěnou podlahu v Bílé věži.

Výroba zvonů je tak trochu alchymie. Tajemství je v písku i prodyšné formě, vysvětluje zvonař Šeda

Číst článek

V té době bylo na místě několik lidí, včetně zvoníků. Nikomu se nic nestalo. Bílá věž byla potom několik dní z technických důvodů uzavřená.

Zvonění je na Zelený čtvrtek veřejné, a dokonce u něj budou i ti samí lidé jako na Štědrý den. Královéhradecká kulturní a vzdělávací společnost, která Bílou věž spravuje, jim zdarma nabídla takový reparát. Vstupenku si ale mohl koupit každý, kdo chtěl a vešel se do maximální kapacity 15 lidí.

To platí i pro to nedělní zvonění, obě už jsou ale v tuhle chvíli vyprodaná. Další příležitost budou mít zájemci 8. května na Den vítězství.

Adéla Kavříková, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme