Australská firma by chtěla v Česku dolovat uran

Na pomezí Přibyslavska a Jihlavska by se měl těžit uran. Rudu chce mezi Brzkovem a Českou Jablonnou dolovat australská firma Uran Limited. V nejbližších měsících pravděpodobně začne geologický průzkum, po zhruba čtyřech letech potom těžba. V Polné začalo první projednávání, kterého se účastnili starostové a zastupitelé dotčených obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Temelín | Foto: ČEZ

Na místo setkání geologů a představitelů obcí přišlo v podvečer asi třicet lidí. Podle oslovených starostů záleží na podmínkách, jaké dostanou. Nepořádek, poddolované a tím znehodnocené území podle nich snížení atraktivity vesnic, například pro výstavbu rodinných domků. Chtějí proto adekvátní náhradu.

Podle zákona obcím náleží část zisku těžebních společností. V každé vesnici je ale zastupitelstvo, a starosta má jen jeden hlas. Ve vesnicích většinou nefungují politické strany, a tak každý hlasuje sám za sebe. Výsledek je tedy většinou neodhadnutelný.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme