‚Je to neskutečné. Auta létala vzduchem.‘ V Hruškách padaly střechy, obyvatelé obhlížejí katastrofu

Jak z válečného filmu. Silná bouře a tornádo proměnily obec Hrušky na Břeclavsku v hromadu trosek. Desítky domů jsou zdevastované, chybí jim střechy i celá patra. Místní kostel nemá zvonici, hospoda bude muset jít zřejmě k zemi. Většina lidí si navzájem pomáhá. Odklízejí to nejnutnější a s obavami čekají na to, až budou škody vidět v plné síle.

Hrušky (Břeclavsko) (Aktualizováno: 11:45 25. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitelé jednoho z poničených domů uklízí střešní tašky. Lopatou se snaží alespoň odházet kusy, které jsou okolo auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z Hrušek, jedné z obcí zasažené tornádem

„Tam není ani strop,“ popisují stav domu. Z ulice je v horní části domu vidět jen obvodové zdivo.

„Na vrchu byly trámové stropy a ty uletěly pryč kompletně celé,“ doplňují obyvatelé domu.

„Byl to takový hukot. Potom začalo pršet, tak jsem si říkal, že tady už nebudu. Sebral jsem se a odešel – a dobře jsem udělal,“ popisuje muž, který těsně před příchodem tornáda v domě byl. „Kdybych byl uvnitř, tak opravdu nevím, kam bych sebou vrazil. To lítalo luftem všechno, co tam bylo. Je to neskutečné,“ dodává.

Když prý začaly padat štíty a komíny, zněly obcí obrovské rány.

‚S odstupem času dopadne tíže události, lidé budou potřebovat oporu,’ míní humanitární pracovník

Číst článek

Lidé, kteří nemají v oblasti blízké nebo tam nebydlí, do nejvíce zasažené oblasti vjet nesmí. Drtivé většině domů chybí střecha.

„Auta narážela do domů, jak letěla vzduchem,“ líčí jiný obyvatel Hrušek. „Mladý pan hospodský nám teď řekl, že má hypotéku a že to může celé zbourat, protože mu odletěla střecha a bouchly stropy. Byl covid, teď se pomalinku dostával na svoje kšefty, a teď by mohl stavět znovu.“

Čeho se místní obávají nejvíce, je moment, až z nich opadne prvotní šok ze čtvrtečního večera a naplno uvidí celou obec, ve které strávili i celý život.

Čtvrteční bouřka a silný vítr, který se Hruškami prohnal, zničil zhruba třetinu obce a tamní domy bude pravděpodobně nutné zbourat. Zbyly z nich jen obvodové zdi bez oken a střech. Zničené střechy má většina domů, pouze 15 procent zůstalo bez újmy, řekl místostarosta Hrušek Marek Babisz.

„Škody zatím vůbec nedokážu odhadnout, některé nemovitosti jsou na zboření. Když vidím, jak to tady vypadá, nevím, kdy se život vrátí do normálu. Nemáme střechu na základní a mateřské škole, chybí věž kostela. Jsme zatím bez elektřiny a plynu. Nejpostiženější části prochází statik a lidé od energetiky a určují, který dům se zdemoluje, a který je v pořádku, tam postupně pouštíme občany,“ poznamenává Babisz.

Do obce neustále proudí hasičské a úklidové vozy. Ty plní především spadané a rozbité tašky ze zničených střech. Kdo nepracuje, baví se se sousedy. Mysleli jsme si, že jsme na tom špatně, ale když vidíme to vaše, dopadli jsme ještě dobře, zní z jedné ze skupin. Z jiné se ozývá: Aspoň, že jsme přežili ve zdraví.

Podle Babisze se v obci dva lidé vážně zranili, pět středně a 20 lidí utrpělo lehčí zranění, například se pořezali od skla. Pro ty, kteří byli v Břeclavi v nemocnici, zajistila obec nocleh na tamním internátě. Dalším pomohli sousedé, jejichž domy tornádo neponičilo. Někteří odjeli na noc k příbuzným do jiných obcí.

Petr Tichý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme