Auta na chodníku brněnští strážníci nepovažují za překážku, neodtahují je

Brněnští strážníci loni nařídili 5 179 odtahů aut, z toho pouze čtyři odtahy za stání na chodníku. Naopak největší část odtahů si vyžádalo parkování u kolejí, většinou na Pekařské a Údolní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina odtahů se týká historického centra, mimo něj se za stejné přestupky udělují pokutové bločky

Většina odtahů se týká historického centra, mimo něj se za stejné přestupky udělují pokutové bločky | Foto: Jan Boček | Zdroj: Český rozhlas

Čerstvá data, která Český rozhlas získal od brněnské městské policie, ukazují všechny odtahy a všechny pokuty za špatné parkování v minulém roce. U každého přestupku známe přesnou adresu, datum, hodinu a část vyhlášky, kterou zaparkované auto porušilo.

Data neukazují odtahy při blokovém čištění. Jak jsme vysvětlovali v loňské analýze, tyto odtahy se řídí jinými pravidly. Letos je proto prezentujeme v samostatné mapě a v článku je podrobněji nezkoumáme.

Odtahy za dopravní přestupky nařizují strážníci a provádějí odtahové jeřáby městské akciovky Brněnské komunikace. Při přestupku mají na výběr: pokud řidič špatně parkuje, ale neblokuje dopravu, měli by dát přednost pokutovému bločku. Tam, kde vůz překáží, můžou strážníci nařídit odtah. Auto nemusejí – na rozdíl od odtahu při blokovém čištění – vracet z odtahového parkoviště na původní místo.

U přestupků řešených na místě můžou strážníci udělit pokutu až 5 000 korun, skutečná výše pokuty se podle dat z ledna 2014 pohybuje v průměru mírně nad 400 korunami. Při dokončeném odtahu řidič zaplatí stejnou částku plus 1 920 korun za odtah a jednodenní stání na odtahovém parkovišti.

Následující tabulka ukazuje, jak často strážníci řešili přestupky pokutou na místě, a kdy se rozhodli pro odtah.

Parkovací přestupky: pokutové bločky a odtahy

Zdroj: Městská policie Brno

Parkoviště z chodníku strážníkům nevadí

Data v první řadě ukazují, že auto na chodníku strážníci nepovažují za „překážku v dopravě“ – byť takto zapakovaná auta zjevně překážejí chodcům, kteří jsou také účastníky silničního provozu. Brněnští strážníci se stání na chodníku rozhodli potrestat 15 392 pokutovými bločky, ale pouze ve čtyřech případech nařídili odtah.

„Podle zákona musí na chodníku zůstat volný prostor o šířce jeden a půl metru,“ reaguje Jakub Ghanem, tiskový mluvčí brněnské městské policie. „Tam, kde se tak neděje, strážník může rozhodnout o odtahu. Rozhoduje podle toho, jak moc vozidlo překáží a na jak frekventovaném místě stojí.“

machoparking3.jpg

Pouhá čtyři odtažená auta svědčí o tom, že brněnské strážníky parkování na chodníku příliš netrápí. Fotky aut na chodníku, které ukazuje facebooková stránka Macho Parking, ale ukazují na desítky podobných případů.

„Matka s kočárem kolem většiny z nich nemá jak projít a na oznámení, že auto blokuje chodník, policie obvykle nereaguje,“ říká Jan Jablunka, který stránku založil. „Salámovou metodou se tak z chodníků stávají parkoviště, která dokážou zdolat jen zdraví a nezávislí chodci.“

Při požáru na sídlišti hasiči neprojedou, přesto se odsud téměř neodtahuje

Další nepoměr odhalí dvě mapy: nejprve ukazujeme všech 5 179 odtahů, v následující mapě pak 55 595 přestupků, spojených s parkováním, které strážníci vyřešili pokutou na místě.

Odtahy

Pokuty

Zdroj: Městská policie Brno

V mapě můžete označit konkrétní oblast buď pomocí tlačítka Ctrl a tažení myší, nebo přepnutím tlačítka vlevo nahoře do režimu výběru. Větší výběry se mohou chvíli načítat.

Kliknutím do grafu vyberete den, hodinu nebo určitý přestupek, v mapě se pak zvýrazní odpovídající místa.

Po přiblížení se kompletně všechny přestupky zobrazí jako body v mapě.

Pokuty za špatné parkování strážníci udělují řidičům po celém městě včetně brněnské přehrady a sídlišť. Odtahy se ovšem koncentrují pouze do historického centra Brna.

Špatně zaparkovaná auta přitom nekomplikují dopravu pouze v centru, ale i mimo něj. Zápasí s nimi například hasiči, kteří zasahují na sídlištích.

„Týká se to hlavně Vinohrad, Bohunic nebo Bystrce, kde máme stovky zásahů ročně,“ vysvětluje Jaroslav Mikoška, mluvčí jihomoravských hasičů. „S průjezdností se potýkáme téměř vždy, je to v těchto lokalitách taková tradice.“

machoparking2.jpg

Podle něj nastává problém hlavně u automobilového žebříku, který hasiči musejí přistavit přímo k hořící budově. Desetimetrový vůz nejčastěji uvízne v úzkých zatáčkách, lemovaných nesprávně odstavenými auty.

Mluvčí strážníků své kolegy brání. „Nedá se říct, že by strážníci paušálně nenařizovali odtahy na sídlištích, byť ten počet odtahů je tam výrazně nižší. Dá se to možná vykládat jako vyšší tolerance, ale ona je odůvodněná konkrétní situací. Strážníci vyhodnocují denní dobu, hustotu provozu na daném místě nebo to, zda je v blízkosti škola.“

Na třech zmíněných sídlištích – Vinohradech, Bohunicích a Bystrci – jsou strážníci při posuzování, zda auto překáží provozu, skutečně velmi tolerantní. Na každém z nich v minulém roce nařídili kolem deseti odtahů. V historickém centru to přitom bylo několik tisícovek odtažených aut.

Na Pekařské a Údolní se odtahuje, jinde je za stejný přestupek pokuta

Nejvíc odtahů – 1 408 – si loni vyžádalo porušení zákazu stání tam, kde mezi vozidlem a tramvajovým pruhem nezůstane 3,5 metru volného místa. Zákaz platí od 5 do 19 hodin.

Většina odtahů za tento přestupek se soustředí na Pekařské, Údolní a Veveří ulici. Ve zbytku města je za stejný přestupek obvykle pouze pokutový bloček.

Nejde přitom o ulice, kde by častěji docházelo k dopravním nehodám s tramvají. Pekařská i Veveří patřily v uplynulých devíti letech podle dat státní policie v tomto ohledu k méně nebezpečným ulicím. V části Údolní ulice, kde se odtahy koncentrují, nedošlo v tomto období k žádné nehodě tramvaje s vozidlem.

Z míst, kde ke kolizím s tramvají dochází, jako je okolí zastávky Antonínská, se naopak odtahuje zcela výjimečně.

Dopravní nehody aut s tramvajemi od roku 2007

Dopravní nehody auta s tramvají od roku 2007 | Foto: Jan Boček

Zdroj: Policie ČR

Mluvčí strážníků vysvětluje rozdíl žádostmi dopravního podniku. Tam, kde mají řidiči tramvají problém s vozidly, která objíždějí špatně zaparkovaná auta po tramvajovém pásu, se odtahuje častěji.

„V loňském roce jsme zintenzivnili kontroly na místech, kde nás o to žádal třeba dopravní podnik nebo firmy svážející odpad. Letos chceme v tomto trendu pokračovat,“ upřesňuje Ghanem.

„Na Údolní mám kancelář, takže situaci můžu téměř denně sledovat,“ komentuje odtahy Stanislav Kutáček z firmy Autonapůl. „Problém není ani tak v tom, že by tady strážníci odtahovali auta, ale že to dělají za napůl utajený přestupek. Chybí tu značka, která by na zákaz parkování upozorňovala. Když jsme po úřednících magistrátu chtěli, aby ji sem doplnili, vysvětlili nám, že to z nejrůznějších důvodů nejde.“

Situace na Údolní zřejmě bude mít nečekané vyústění: brněnský magistrát v únoru navrhl povolit v tomto úseku stání. S návrhem umožnit parkovat tam, kde dosud vyžadoval odtahy, kupodivu souhlasí i dopravní podnik.

Celý den se odtahuje z jedné adresy

Podrobný pohled na data prozradí také něco o způsobu práce odtahových čet. Ty se často větší část dne soustředí na jedno místo. Ukazuje to například výpis z 15. ledna, kdy se odtahové jeřáby vracely na Biskupskou ulici bezmála 12 hodin.

Odtahy v Brně 15. ledna 2015 | Foto: Jan Boček

Podobných shluků najdeme v datech mnoho. Naznačuje to, že místo hledání aktuálních problémů se strážníci vracejí na „ověřené“ lokality. Díky tomu se některé dny dostanou na odtahové parkoviště až tři desítky aut. Že by byli strážníci k vyšší efektivitě motivováni finanční odměnou, mluvčí strážníků Jakub Ghanem odmítá.

„To, že strážníci dostávají odměny na základě počtu odtahů nebo na základě uložených pokut, je rozšířený mýtus. Není to tak.“

Série odtahů, spojené časem a místem, se na některých místech odehrávají v noci, kdy by dopravní rizika a tedy důvod pro odtah měla být podle Ghanema nižší. Typicky noční odtahovou lokalitou je například okolí Jugoslávské ulice na Brně-sever, kde jsou strážníci nejaktivnější mezi 23. hodinou a první hodinou ranní.

Letos odtahů přibude

V roce 2014 strážníci nařídili kolem sedmi tisíc odtahů, loni to bylo o pětinu méně. Částka, kterou řidiči zaplatili strážníkům na pokutách a odtazích, se loni pohybovala velmi hrubým odhadem mezi 32,1 a 46,7 miliony korun.

Letos by se měly počty odtahů znovu zvýšit. Brněnské komunikace, které odtahy provádějí, totiž za 4,5 milionu korun získaly tři nové odtahové jeřáby. Ty se už dostaly do provozu.

machoparking1.jpg

„Nasazení nových vozů se projevuje v tom, že můžeme častěji odtahovat z okrajových částí města,“ tvrdí Ghanem. „Nadále se samozřejmě budeme soustředit i na centrum, kde se koncentruje obrovské množství dopravy na málo parkovacích míst a zároveň je tam hodně škol.“

Pokud vás k tématu zajímají větší detaily, než jsme schopni nabídnout v článku, stáhněte si zdrojová data k odtahům a dopravním přestupkům (druhý dataset obsahuje i dopravní přestupky, které nesouvisejí s parkováním; odlišujeme je ve sloupci parkování). Oproti datům z minulého roku strážníci zpřesnili příčiny odtahů, takže data umožňují podrobnější analýzu. Sloupce, které jsme přidali oproti originálu, jsou zobrazeny tučně. Stáhnout si můžete i data k odtahům při blokovém čištění, o kterých v článku nemluvíme.

Data využívá také aplikace odtahnoume.cz, která na základě vaší geografické polohy určí pravděpodobnost odtahu. Je dostupná i z mobilních zařízení.

Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme