Auta pro agenty. Zadáno v Pacově, "upečeno" v Praze

Pochybnosti kolem nákupu škodovek pro vojenské agenty neutichají. Za několik desítek Fabií, Octavií a Superbů zaplatilo Vojenské zpravodajství necelých 19 miliónů korun víc, než kdyby je tajná služba nakoupila přímo od výrobce. Český rozhlas na tuto podivnou transakci upozornil už v půlce června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany ČR | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Nákup osobních aut armádní tajnou službou začala prověřovat vojenská policie na základě anonymního udání jednoho z jejích příslušníků. Vojáci nakoupili celkem 151 škodovek od pražského dealera Škody - společnosti Přerost a Švorc.

Pozdější šetření vojenské policie ukázalo, že informace o předražení aut jsou správné. Rozdíl v ceně, za kterou by auta dodala mladoboleslavská továrna, činí mínus 18 miliónů sedm set tisíc korun. Jenže speciální odbor vojenské policie, který na zakázce pracoval, byl rozpuštěn, a armáda posílá jeho příslušníky postupně do civilu. Tajná služba ale na kontraktu nevidí žádný problém.

Běžné výběrové řízení?

Vojenské zpravodajství se hájí tím, že nemohlo auta pořídit v rámci běžného výběrového řízení přes ministerstvo. Proč? Kvůli utajení a bezpečnosti agentů. Jenže Český rozhlas zjistil, že tajná služba u firmy Přerost a Švorc nenakupovala auta poprvé. Zmiňovaná společnost totiž umí dodat i jiné značky aut než Škodu, kterou má ve firemním znaku. Klíčová pro celý podivný obchod je pobočka společnosti Přerost a Švorc v městečku na jihozápadě Českomoravské vysočiny - v Pacově.

Člověk detailně seznámený s celou transakcí, který si přál zůstat v anonymitě, Českému rozhlasu řekl, že z pražské centrály Přerost a Švorc přišel do Pacova příkaz na zpracování nabídky, kterou dostali úředníci firmy nakázáno poslat armádě. Úředníci se zároveň dozvěděli, že zakázku už vyřídí místo Pacova Praha.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek je k otázkám na zmiňované téma skoupý. Z Izraele, kde je na služební cestě, Českému rozhlasu e-mailem vzkázal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochybnosti kolem nákupu škodovek pro vojenské agenty neutichají. Podrobnosti připravil redaktor Jan Hrbáček.

"Informace, které se objevily ve sdělovacích prostředcích jako celek nejsou pravdivé a nevychází ze skutečného stavu. Novináři zřejmě dostali zkreslené informace ze spisu vojenské policie, který není uzavřen. Narozdíl od těch, kteří tyto nepravdivé informace poskytli, my se chováme podle práva, a proto nesmíme konkrétní informace ze spisu zveřejnit. Úřad na ochranu hospodářské soutěže zakázku prověřil a žádné důvody pro řízení ze své úrovně neshledal. Žádné trestní řízení ve věci neprobíhá a výše uvedený policejní spis je pouze prověřovací. Nelze zveřejnit, jaká auta a od koho vojenské zpravodajství pořizuje, protože tyto vozy jsou používány pro plnění služebních zpravodajských úkolů. K prohlášení, které jsem Vám dříve poskytl, nemám co dodat," napsal Andrej Čírtek.

Jak už v e-mailu naznačil, případ šetřil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Jenže ještě předtím, než vynesl svoje rozhodnutí, byl Český rozhlas osloven člověkem blízkým vojenským zpravodajcům, jestli nechceme vidět koncept stanoviska, ke kterému úřad při rozhodování o regulérnosti nákupu škodovek Vojenským zpravodajstvím dospěje.

Tato snaha Vojenského zpravodajství ovlivnit média přesně ilustruje, že vůbec nejde o zcela standardní záležitost. Zavolali jsme proto do Brna místopředsedovi antimonopolního úřadu Kamilu Rudoleckému.

"Prošetřovali jsme podnět, který namítal, že byla v neoprávněném případě použita výjimka, která se týká základní bezpečnostní ochrany státu. Dodavatel ale prokázal, že existovali důvody k jejímu uplatnění a z tohoto důvodu nebudeme zahajovat správní řízení," uvedl Rudolecký.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme