Návrh změny péče o autisty poslali senátoři do sněmovny. Rozšířil by uznávané metody terapie

Senátoři ve středu přes vyhraněnou diskusi poslali do sněmovny návrh na rozšíření seznamu terapeutů pro děti s autismem. Novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání počítá s tím, že by se seznam rozšířil o terapeuta neurovývojových poruch, který by používal další metody terapie než jednu dosud užívanou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu

Schůze Senátu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rodiče autistických dětí by při použití těchto metod měli nárok na příspěvky od pojišťoven.

Předkladatelka návrhu Alena Dernerová (klub STAN) plánuje ve sněmovně uspořádat debatu zastánců jednotlivých metod práce s autisty. Proti úvahám o tom, že by změny mohly znamenat ohrožení péče o postižené, na plénu uvedla, že chce srovnat možnosti všech, kteří mají nějakou poruchu.

Po měsíci terapie ABA došlo u Matyáše k viditelnému posunu. Poznává předměty, dokáže se zabavit

Číst článek

Senátorská předloha stanovuje rámec pro uznávání kvalifikace terapeutů využívajících jiné metody terapie pro osoby s poruchami autistického spektra, tedy dětí s autismem, než je aplikovaná behaviorální analýza (ABA). Platná úprava stanoví podmínky pouze pro behaviorálního analytika, jeho asistenta a technika.

Návrh má zákonem uznat další v Česku rozšířené metody, včetně terapie hrou, dále strukturované učení, které využívá vizualizaci a předvídatelnost (metoda TEACCH), terapie založené na vztahu a naturalistickém přístupu, sdílení emocí na podkladě vývojové psychologie (metoda OTA) nebo metody rodinné terapie.

Při projednávání novely zákona v roce 2017 se změnu prosadit nepodařilo. Proti se postavila například Česká lékařská komora. Podle odpůrců návrhu změna dostatečně jasně nevymezuje rozdíly mezi rolemi nově zaváděného terapeuta a nyní fungujícími analytiky.

Podle Senátem ve středu schváleného znění novely by terapeut mohl s klienty pracovat na základě indikace dětského a dorostového psychiatra, psychiatra nebo psychologa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme