Žena nechtěně uzamkla vnučku v autě. Dítě pomohli vyprostit dobrovolní hasiči

Žena nechala svou vnučku (2,5 roku) upoutanou v autě v centru města a na chvíli se vzdálila. Ve vozu kromě dívenky nechala klíče a telefon. Když se vrátila zpět, zjistila, že se auto samo uzamklo. Ve Zlíně byla parná neděle a ve voze začínalo být po chvíli nepříjemně. Babička ale zachovala chladnou hlavu a situaci vyřešila.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbité okno, přes které se žena dostala k vnučce. | Zdroj: MP Zlín

Žena si půjčila od kolemjdoucího telefon a okamžitě zavolala linku 156. Dříve, než strážníci dorazili na místo, projížděli okolo mladí dobrovolní hasiči z Drnovic, kteří ženě pomohli.

VIDEO: brněnští strážníci zachránili tříletou holčičku, rodiče ji v horku nechali v autě

Číst článek

„S jejím souhlasem jeden z nich rozbil zadní okénko a 21letá členka sboru se bez ochranného oděvu protáhla dovnitř a vozidlo otevřela. O chvíli později přijela hlídka, která zjistila, že se událost obešla bez vážné újmy na zdraví. Škrábanec na zádech, který utržila mladá hasička od střepu v okně, jí ošetřil strážník,“ popisoval situaci mluvčí zlínských strážníků Janík na Tydenikpolicie.cz. Dítě neutrpělo žádná zranění.

Automatické zamykání

Jednalo se o vůz vybavený automatickým zamykáním. „Automobil se zamkl s klíči ve spínací skříňce i mobilním telefonem uvnitř. Teplota ve stínu se blížila 30 °C a v autě začínalo být brzy nesnesitelně,“ líčil Pavel Janík.

Janík připomněl, že právě na automatické zamykání auta je potřeba dát si pozor. „Neponechávejte při vystoupení klíč ve spínací skříňce, ale mějte jej vždy při sobě,“ dodal mluvčí.

Matka nechala malé dítě v autě a odešla do nemocnice. Kvůli horku zemřelo, naměřili mu 40,6 °C

Číst článek

Děti by podle záchranářů neměly v autě zůstat ani na chvíli samy. „Dětský organismus se přehřívá až pětkrát rychleji než u dospělého člověka. Ve vedrech může teplota v autě dosáhnout až 70 stupňů Celsia, připomíná doslova skleník. K selhání organismu tak může u dítěte dojít už po několika minutách,“ řekla pro ČTK mluvčí Operačního střediska záchranné zdravotnické služby SR Alena Krčová.

Případ, který měl tragický konec, se stal minulý týden na Slovensku, kde matka nechala v zamčeném autě v horkém počasí stejně staré dítě, zatímco absolvovala vyšetření v nemocnici. Dítě podlehlo přehřátí organismu.

gol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme