‚Neuvěřitelný heroický čin.‘ Muž na Liberecku převzal za jízdy řízení autobusu za řidiče, který zkolaboval

Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal v pondělí ráno za jízdy řízení linkového autobusu na rychlostní silnici z Liberce ve směru na Turnov poté, co řidič zkolaboval. V autobuse jelo skoro 50 lidí, z cestujících se nikomu nic nestalo. Čin cestujícího považují liberečtí mluvčí záchranné služby i policie za výjimečný. Mluvčí Student Agency pro iROZHLAS.cz potvrdila, že šlo o posilový spoj společnosti.

Liberec (Aktualizováno: 13:40 16. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řízení autobusu (ilustrační foto) | Zdroj: Policie ČR

„Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto,“ řekl Raisr. Nikdy předtím autobus neřídil.

„Pokud to tak skutečně bylo, jako že s největší pravděpodobností ano, že se jeden z cestujících chopil řízení autobusu, tak se jedná o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála 50 osob,“ řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Duchapřítomnou reakci ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. „Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, tak samozřejmě mohl být velký problém a mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ řekl.

VIDEO: ‚Našel jsem dítě, jelo na odrážedle.‘ Cyklista pomohl u rušné silnice v Praze dvouletému dítěti

Číst článek

Řidič autobusu zkolaboval krátce po 7.15 na čtyřproudé silnici nedaleko odbočky na Jablonec nad Nisou. Podle Robovského dostali oznámení o kličkujícím autobusu, který narazil do svodidel.

„Podle předběžných informací řidič autobusu pravděpodobně vlivem nějaké zdravotní komplikace zřejmě zkolaboval. Po nárazu do svodidel měl vypadnout zpoza volantu,“ uvedl Robovský.

Tisková mluvčí Student Agency Alžběta Nečasová pro iROZHLAS.cz potvrdila, že se jednalo o posilový spoj najatý společností na trase mezi Libercem a Prahou. Spoj z Liberce, s vozem pod značkou RegioJet, vyrazil v 6:40.

Bleskurychlá reakce

Řízení autobusu se po zkolabování řidiče ujal cestující sedící v přední části autobusu. Cestující na sedadle číslo tři si všiml, že řidič padá ze svého sedadla na bok. Okamžitě zareagoval, vyskočil a chytil volant, uvedla mluvčí Nečasová.

Společně s dalšími cestujícími odsunuli řidiče na bok, aby se cestující, který držel volant, dostal i k pedálům. Potom autobus dovezl na blízkou čerpací stanici,“ popsala situaci. „Na čerpací stanici poté přijeli záchranáři, policisté a také další autobus pro cestující. Do Prahy dopravil se zpožděním cestující žlutý autobus,“ dodala Nečasová. 

Muž, který zachránil 50 lidí: Řídit autobus bylo mým snem, ale tohle jsem nečekal

Číst článek

Verzi, o které se nejprve spekulovalo, potvrdil svými slovy i sám Raisr. „Autobus směřoval na druhou stranu do svodidel, a tam byl sráz. Tak jsem si říkal, to bude špatný, to bude špatný. Tak jsem honem skočil z předního sedadla na sedadlo řidiče a začal autobus řídit,“ popsal.

Muže sedícího za ním požádal, aby vytáhl řidiče, který byl v bezvědomí a byl nohami zaklíněný v pedálech. Ve spolupráci s jednou mladou ženou se to druhému muži povedlo. „Pak jsem se už dostal na pedály, takže jsme mohl začít brzdit,“ řekl Raisr, který pracuje jako softwarový specialista.

„Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření,“ dodal Georgiev ke zdravotnímu stavu řidiče.

Cestujícímu, který zaskočil za řidiče autobusu, chce podle Nečasové osobně poděkovat ředitelka vlakové a autobusové dopravy Ivana Kašická. „Pravděpodobně předešel nehodě a dalším zraněným, řekla Nečasová.

zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme