Autodopravci jdou na vládu řešit krizi v nákladní dopravě

Zrušit zákaz pátečních jízd kamionů se ministerstvo dopravy nechystá. Přitom právě tento požadavek je jedním ze čtyř, o kterých budou dnes členové vlády s autodopravci jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion v dešti | Foto: Fotobanka stock.xchng

Prázdninový páteční zákaz jízd kamionů - to asi autodopravcům vadí nejvíc. Chtějí ho úplně zrušit - vládní Strana zelených ale naopak prosazuje jeho rozšíření i na zbytek roku. Autodopravci také chtějí po vládě zavést takzvanou profi naftu. Stát by pak měl podnikatelům vracet část spotřební daně. Chtějí také jasně vědět, kdy Česko přijme euro a požadují slevy na mýtném. Těm by se ministerstvo dopravy nebránilo.

Podle generálního tajemníka sdružení Česmad Bohemia Martina Špryňara, je situace ohledně podmínek kamionové dopravy v Česku kritická a projevila se už na víkendovém setkání členů sdružení.

"Situace je kritická a dopravci jsou z nečinnosti vlády už frustrováni - nebo naopak z návrhů na další rozšíření pátečních zákazů - že mohu potvrdit, že odhodlání jk případné protestní akci bylo v sobotu velmi výrazné a bylo cítit..

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview Radiožurnálu s generálním tajemníkem sdružení autodopravců Česmad Bohemia M. Špryňarem

Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka bude zřejmě dnešní jednání členů vlády s autodopravci na toto téma jediné možné. Úřad je ale podle svého šéfa nakloněný změnám v systému placení mýtného, což autodopravci požadují.

Zavedení takzvané profesionální nafty, kdy by stát vracel autodopravcům část spotřební daně, je ale podle Řebíčka nereálné.

Dopravci se bouří nejen v Česku

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot už protestovali dopravci například ve Španělsku či Portugalsku. Další nárůst cen pohonných hmot stále nelze vyloučit.

V roce 2005 se také v takzvané Manchesterské smlouvě ministři financí EU dohodli, že nebudou do daňového systému zasahovat jen kvůli růstu cen ropy. Nedávný návrh francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na dočasné zrušení DPH na pohonné hmoty Evropská komise odmítla.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme