Autodopravci si stěžují na neoprávněné vymáhání dlužného mýta

Čeští autodopravci si stěžují státním úřadům, že prý po nich chtějí peníze, které firmy nikomu nedluží. Totiž údajné resty spojené s výběrem silničního mýtného. V řadě případů z poslední doby se údajně stalo, že příslušná advokátní kancelář požadovala vyrovnání dluhů, které už byly jednou uhrazeny. Sdružení autodopravců ČESMAD proto vyzývá své členy, aby nereagovali na výzvy právníků, dokud se situace nevyjasní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána

Mýtná brána | Foto: Marián Vojtek

Podle sdružení autodopravců se jedná přibližně o 1200 firem, po kterých je dlužné mýto za první pololetí roku 2007 neoprávněně vymáháno. „Většinou jsou to částky desetikorunové až stokorunové. Pouze v několika málo případech to přesahuje 1000 korun, ale jsou to naprosto minimální částky,“ objasňuje generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. I přesto si to ale nechtějí dopravci nechat líbit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s mýtným systémem mluvili v Ozvěnách dne generální tajemník sdružení ČESMAD BOHEMIA Martin Špryňar a Václav Nestrašil, ředitel úseku provozovatele mýtného na Ředitelství silnic a dálnic.

Václav Nestrašil, ředitel úseku provozovatele mýtného na Ředitelství silnic a dálnic přiznává, že v některých případech opravdu došlo k pochybení. Dodává ale, že jde pouze asi o pět procent z příslušných 1200 případů. „Jde o minoritní část našich pohledávek, které validitu nemají,“ tvrdí Nestrašil.

Mýtný systém je uživatelsky nepohodlný

Autodopravci si navíc už dlouhodobě stěžují na uživatelskou nepohodlnost a nepraktičnost mýtného systému. „My tři roky požadujeme, aby všichni dopravci, kteří platí v režimu post paid – tedy na fakturu, aby v rámci svých účtů viděli, jestli náhodou nemají nějaký nedoplatek, a ten mohli standardně uhradit přes internet a nemuseli jezdit s drobnými do krajských měst,“ dodává generální tajemník sdružení ČESMAD BOHEMIA.

Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že chce požadovanou funkci do mýtného systému zabudovat. „Problém bohužel je, že tuto funkcionalitu stát od mýtného systému na začátku nevyžadoval a teď je velice složité architekturu systému přebudovat,“ objasňuje problém Nestrašil.

Podle něj by ale v případě kladného jednání s autodopravci mohla požadovaná funkce být do systému zavedena do konce tohoto roku.

Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme