Kriminalisté stíhají bývalého šéfa Autoklubu Romana Ječmínka, viní ho z dotačního podvodu

Policie z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhá bývalého šéfa motoristického spolku Autoklub Romana Ječmínka. Viní ho, stejně jako Autoklub, z dotačního podvodu. Státní zástupce Ondřej Trčka Radiožurnálu potvrdil, že stíhána je právnická a také fyzická osoba, konkrétní jména ale neuvedl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Ječmínek, vpravo. | Foto: ČTK

„Trestného činu se tyto osoby měly dopustit v souvislosti se žádostmi o poskytnutí neivestičních dotací pro státní podporu sportu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky pro roky 2010 až 2014,“ uvedl Trčka. Jména konkrétních osob komentovat nechtěl. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé prohlášení státního zástupce Ondřeje Trčky

Ječmínek podle kriminalistů od roku 2009 do roku 2013 nadhodnocoval počet členů a tím získával i vyšší dotace od ministertsva školství. Údajně tak způsobil škodu 26 milionů korun. Ječmínek nechtěl své stíhání komentovat, údajně se nachází v USA.

Černé duše autoklubu? Ministerstvo možnou škodu vyčíslilo na 308 milionů korun

Číst článek

Současný ředitel Autoklubu Jan Šťovíček mailem napsal, že s obviněním zásadně nesouhlasí, považuje ho za nepodložené a vykonstruované. Autoklub prý sám od sebe aktualizoval členskou základnu a za to by prý měl být spíše oceněn než postihován“.

Celé vyjádření najdete na webu Autoklubu.

Jsme závislí na dotacích, budu hledat partnery v automobilovém průmyslu, říká nový prezident Autoklubu Štovíček

Číst článek

Ministerstvo školství vyčíslilo možnou škodu na 308 milionů korun. Podle resortu ji mohl způsobit Autoklub a někteří zaměstnanci ministerstva. Jde o celkový objem peněz, který Autoklub získal od ministerstva v letech 2010 až 2016 z těch programů, ve kterých byla jedním z posuzovaných kritérií i členská základna, jak uvedl dříve Radiožurnál.

Úřad také upozornil, že na škodě se mohli podílet i jeho vlastní úředníci. Když totiž ministerstvo pátralo, jak rozdělovali dotace, přišlo se na to, že počítali v roce 2014 i 2015 státní podporu podle počtu členů, které autoklub uváděl v roce 2013. Přitom už tehdy věděli, že reálně jich má spolek jen zhruba desetinu. 

V roce 2013 autoklub tvrdil, že má devadesát tisíc členů, o rok později už jich měl ale výrazně méně - přesněji 11 513. Počet členů se takto rapidně snížil, když chtělo ministerstvo po spolku jejich jmenný seznam. 

Policie ale zatím nikoho z úředníků neobvinila. Ministertsvo už dříve uvedlo, že může výši škody ještě upravit, a to podle toho, co policie vyšetří.

Markéta Chaloupská, Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme