Autonomní centrum Klinika možná zůstane na pražském Žižkově další rok

Autonomní sociální centrum Klinika sídlí už rok v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, za několik týdnů mu ale končí smlouva o pronájmu. Zástupci Kliniky proto o dalším setrvání jednají s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kterému budova bývalé plicní kliniky patří. Uzavření další smlouvy je podle Kliniky na dobré cestě. Zástupci úřadu zatím nechtějí výsledky jednání předjímat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírka pro uprchlíky v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově

Sbírka pro uprchlíky v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově | Foto: Veronika Hlaváčová

Centrum Klinika nabízí všechny aktivity bezplatně nebo za dobrovolný příspěvek. Peníze získává z darů nebo z různých benefičních akcí.

Dobrovolníci, kteří se o centrum starají, jsou v budově v pražské Jeseniově ulici oficiálně rok a chtěli by tam zůstat i nadále. Jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsou podle Arnošta Nováka z Kliniky na dobré cestě:

Přehrát

00:00 / 00:00

Autonomní centrum Klinika možná zůstane na pražském Žižkově další rok

„Generální inspekce bezpečnostních sborů, která o tento barák měla zájem, údajně přehodnocuje svou redislokaci a ÚZSVM připravuje prodloužení smlouvy. To jsou informace, které máme oficiálně.“

A dodal, že i neoficiální zprávy, které má, mluví ve prospěch setrvání Kliniky. Smlouva o výpůjčce domu končí 2. března. Úřad zatím nechce výsledky jednání předjímat.

Dobrovolníci věří, že dohoda s úřady vyjde, a proto mají na další rok mnoho plánů. Chtějí zprovoznit například prádelnu pro lidi bez pračky nebo se věnovat zemědělství.

„Chceme tady zprovoznit komunitně podporované zemědělství. To neznamená, že si tady budeme na zahradě pěstovat, ale máme napojení na zemědělce z Valče. Vlastně se tady vytvoří nějaká komunita spotřebitelů a podílníků, kteří budou zásobováni zemědělci z Valče,“ vysvětlil Novák.

Obchod bez peněz i skupina pro rodiče

Kromě toho ale bude v Klinice pokračovat program, který centrum nabízí doteď. Nejčastěji jsou to podle dobrovolníka Jakuba Orta pravidelné jazykové kurzy nebo promítání.

„Klub s kávou a čajem je tady otevřen od úterý do čtvrtka každé odpoledne, aby mohl každý přijít. Lidé chodí do free shopu, často i ti, kteří mají třeba sociální problémy,“ přiblížil.

Free shop je obchod bez peněz – kdokoliv může přijít a vzít si, co potřebuje. Stejně tak tam může kdokoliv cokoliv nechat.

Na Klinice funguje i svépomocná rodičovská skupina MamaTata, díky níž mohou lidé trávit čas společně se svými dětmi. Centrum se také věnuje finančním a materiálním sbírkám pro uprchlíky.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme