Aktivisté definitivně prohráli boj o Kliniku a musí se vystěhovat. Ústavní soud odmítl jejich stížnost

Autonomní centrum Klinika se musí definitivně vystěhovat z budovy v Praze 3. Ústavní soud (ÚS) totiž odmítl stížnost jedné z aktivistek. Stížnost byla zřejmě zatím posledním pokusem vyklizení Kliniky zabránit. S informací přišla Česká televize.

Praha (Aktualizováno: 13:10 2. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autonomnímu sociálnímu centru Klinika končí o půlnoci 2. března 2016 smlouva o výpůjčce

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Nyní ji budou muset definitivně opustit | Foto: Filip Jandourek

„Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ stojí v usnesení, které soud zpřístupnil na svém webu.

„Měl-li by stát v úmyslu sám sebe omezit ve vlastnictví v podobných případech a zlegalizovat takzvaný 'squatting', musel by tak učinit cestou legislativních změn,“ napsali soudci.

Squateři musí opustit žižkovskou Kliniku, rozhodl soud. Aktivisté se odvolají

Číst článek

Aktivisté, za které u soudů vystupovala Tereza Virtová, žádali ÚS, aby odložil vykonatelnost pravomocného verdiktu o vyklizení, tedy aby se zástupci Kliniky nyní nemuseli z budovy vystěhovat. Vzhledem k rychlosti odmítnutí celé stížnosti už soud požadavek na odklad neřešil.

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Smlouva o výpůjčce, kterou poté se státem uzavřeli, už vypršela. Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců. Proto se soudně domáhala vyklizení.

Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtěli se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce. Podle verdiktu pražských soudů byla smlouva o výpůjčce na dobu určitou a aktivisté neměli žádný pevně daný nárok na její prodloužení.

Nejvyšší soud počátkem letošního roku odložil vykonatelnost verdiktu o vyklizení. Odklad ale platil jen do rozhodnutí o dovolání, které podle justiční databáze padlo 2. října. Nejvyšší soud, stejně jako nyní Ústavní soud, aktivistům nevyhověl.

Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy. V minulosti se stala terčem útoku žhářů, zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme