Autonomní auta ve virtuálním Ústí nad Labem. Do konce roku bude hotový model Severní Terasy

V Ústí nad Labem se budou testovat takzvaná autonomní auta. Vozidla, která umí jezdit sama bez řidiče, ale do ulici zatím nevyjedou. Vývojáři pro testování jejich řídícího programu připravují virtuální prostředí, které bude odpovídat reálným místům ve městě. Výzkumníci počítají se dvěma trasami. Jedna bude na Severní Terase, druhá povede přes město až k dálnici. První z navržených tras má být v počítačovém prostředí hotová do konce tohoto roku.

Ústí nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autonomní auto

Autonomní auto | Zdroj: Profimedia

Město Ústí nad Labem původně plánovalo testování autonomních aut v reálném prostředí – tedy že by vozidla jezdila v ulicích města. Vývojáři programů pro samořiditelná auta využijí i virtuální prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústí nad Labem bude sloužit jako virtuální prostředí pro testování autonomních aut

„Ta vize je, myslím, stále platná. Jednoho dne tady autonomní vozidla jezdit budou, a to jak v testovací fázi, tak i v té ostré. Je potřeba na to připravit legislativu, která v současné době není úplně adekvátní,“ říká Petr Achs z Inovačního centra Ústeckého kraje pro Český rozhlas Ústí nad Labem.

Zdokumentovat a vylepšit

Virtuální testovací okruh pro autonomní auta je podobný počítačové hře. „Představte si hru GTA. Ve velmi podobném prostředí by mělo být Ústí nad Labem – nicméně s jinými parametry, co se týká informací o infrastruktuře, která se na komunikacích a kolem nich nachází,“ přibližuje Petr Achs.

Na letišti v Milovicích probíhají testy autonomních vozů. Vyroste tam pro ně i malé městečko

Číst článek

Na přípravách virtuálního testování spolupracuje ICUK vedle soukromých firem například i s děčínskou dopravní fakultou ČVUT. Důležité je zachycení všech předmětů kolem vozovky a také doplnění značek na místa, na kterých chybí.

„Teď tam jezdilo auto, které má k dispozici ČVUT. To je osazeno kamerami a snímá ten prostor – veškeré okolní prostředí kolem vozidla,“ vysvětluje Achs.

Město Ústí nad Labem jako správce komunikací pak musí celou trasu doplnit například chybějícím dopravním značením. „Jde opravdu jen o úpravy toho polygonu – ostříhání větví, osazení značkami, oprava výtluků a podobně. My už jsme jen takoví služebníci,“ doplnil primátor Petr Nedvědický (ANO).

Podle Petra Achse z ICUK bude virtuální prostředí testovacího okruhu na Severní Terase hotové do konce tohoto roku.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme