Autor Zeleného Raoula: Rusko Charlie Hebdo kritizuje, protože není zvyklé na satiru

Satirický časopis Charlie Hebdo znovu rozvířil hladinu veřejného mínění. Otiskl zesměšňující kresby Alexandrovců, kteří zahynuli na palubě letounu Tu-154. Kresby vyvolaly v Rusku ostrou kritiku a znechucení. Na jedné z kreseb jsou členové sboru třeba na dně moře a u obrázku je titulek: „Po katastrofě: Rudá armáda získala nové publikum." Podle českého kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše to ale není nic překvapivého. Rusko není zvyklé na to, že si z něj někdo dělá legraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšlo nové číslo týdeníku Charlie Hebdo | Zdroj: Reuters

Líbilo se vám vyobrazení Alexandrovců v Charlie Hebdo?

Já jsem to viděl na internetu a líbilo, nelíbilo, hlavně mě to nepřekvapilo. Je to časopis, který je zvyklý čeřit vody veřejného mínění a dělat si legraci ze všeho.

Rusy pobouřily karikatury časopisu Charlie Hebdo zesměšňující Alexandrovce

Číst článek

Vy si taky děláte legraci z lecčeho. Byl byste schopný ale něco takového nakreslit?

Já jsem nic takového na Alexandrovce nekreslil také proto, že k tomu nebyl čas a událostí je tolik, že člověk nestíhá, co se děje. To zaprvé. Zadruhé ale také proto, že jde přece jen o tragédii, pád letadla, jsou tam mrtví, je to příliš čerstvá věc. Nedivím se ale Charlie Hebdo a některým karikaturistům, že se to pro ně stalo vhodným terčem. Svádí to k tomu.

Rusko je stát, který není zvyklý na to, že by si z něj někdo utahoval a dělal takovou legraci. Přece jen Putina berou jako novodobou modlu a najednou si z nich někdo utahuje, ještě k tomu z Alexandrovců, kteří jsou jakýmsi mluvčím jejich armády a pro nás, pro západní Evropu i symbol Sovětského svazu. To, že si z toho časopis jako Charlie Hebdo udělal legraci, to je něco, co je pro Rusko a Rusy naprosto nepřekousnutelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O karikatuře časopisu Charlie Hebdo a reakci Ruska mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál kreslíř a karikaturista Štěpán Mareš

Nepřekročilo to ale přece jenom hranici dobrého vkusu?

Jsou to lidé od rodin a určitě je to tragédie. Myslím si ale, že je to individuální věc. Pro někoho je to něco, co ho pobaví, jiný nad tím ohrne nos a časopis si nekoupí, vzbudí u něj opovržení a pohoršení. Charlie Hebdo je na tohle zvyklý. Kdyby se podobná událost stala v Evropě, věřím tomu, že to nevzbudí až tak obrovské pohoršení jako v Rusku. Myslím, že každý ze čtenářů a nás všech, ať si to přebere, jak chce.

ČRo, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme