Autoři návrhu Národní knihovny od českého státu dostanou odstupné

Český stát je připravený vyplatit asi čtyři miliony korun za nerealizovanou stavbu nové budovy Národní knihovny podle Jana Kaplického. Podle regulí soutěže v pondělí 2. března vyprší lhůta, do které měla být stavba zahájena. A protože se tak nestalo, autor vítězného návrhu musí dostat odstupné. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model nové budovy Národní knihovny | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

"Připravujeme materiály napsal jsem dopis do Londýna, abychom věděli, kdo vlastně je nástupcem Future Systems, s kým budeme dále komunikovat a komu bychom měli vyplatit prémii, která je daná v regulích soutěže. To znamená přibližně 160 tisíc euro," řekl Hazuka.

Příští týden začnou jednání, kdo částku za zesnulého Jana Kaplického převezme. Dodal ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka. Na základě pravidel mezinárodní architektonické soutěže mohou návrh takzvaného "Kaplického chobotnice" realizovat jinde.

Návrh budovy Národní knihovny měl být první velkou stavbou Kaplického ve staré vlasti. Přestože stavba zvítězila v mezinárodní soutěži, na pražské Letné vzhledem k nevůli politiků téměř určitě nevyroste. Kaplického ale spory kolem stavby zvané Chobotnice dostaly do širšího povědomí tuzemské veřejnosti.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme