Autorská práva hudebníků se mohou prodloužit na 70 let. Projednává to vláda

Na výsledek dnešního jednání vlády čeká řada zpěváků i jejich nahrávacích společností. Ministři v demisi mají totiž na programu novelu autorského zákona, která prodlužuje práva hudebníkům z dnešních 50 na 70 let. V Evropské unii by tak měla platit pro všechny umělce stejná pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Online platba kartou (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Změna by se dotkla třeba Pavlíny Filipovské, která nazpívala písničku Včera neděle byla v roce 1961 - tedy před 52 lety a dnes už k ní autorská práva nemá. O zbohatnutí se ale podle Filipovské mluvit nedá.

„Z každého práva, kterého zpětně nabudete, je příjemný pocit. Budeme držet palce hlavně těm, kteří dostávají víc než 7,50,“ naznačuje Filipovská částku v korunách za odehrání jedné skladby.

Prodloužení autorského práva z 50 na 70 let vítá i hudebník Petr Janda. Pokud novelu odsouhlasí parlament a prezident, nevyprší mu už za několik let práva na řadu písniček od Olympicu:

„Autorské právo je právo jako kterékoli jiné. Když má někdo byt, tak si ho také drží jako své právo a jen tak někoho tam nepustí.“

Novelu autorského zákona už letos projednávala vláda Petra Nečase. Poslanci ji ale stihli před rozpuštěním sněmovny schválit jen v prvním čtení.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme