Až 300 vojáků může vyslat příští rok armáda do Iráku. Je zájem o naše zdravotníky, řekl Stropnický

Česká armáda by mohla do Iráku příští rok vyslat početnou vojenskou jednotku. Tvořilo by ji asi 200 až 300 vojáků z různých oborů, řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyslání by musela schválit vláda a poslanci, kteří vzejdou z říjnových voleb. Na začátku příštího roku do Iráku odletí výcvikový tým vojáků specializujících se na ochranu před zbraněmi hromadného ničení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová

V Iráku v současné době působí přes 30 českých vojáků z leteckého konzultačního týmu, který radí Iráčanům při pilotování a servisu letounů L-159. Irák si je koupil v Česku. Mise by měla trvat do konce roku 2018.

Afghánistán, Mali, Středozemní moře. Armáda ocenila české vojáky za službu v zahraničních misích

Číst článek

Na konci září do země odletěli čtyři vojenští policisté, kteří budou mít na starosti výcvik iráckých kolegů. Od ledna jich bude v Iráku působit celkem sedm. Na začátku roku 2018 česká armáda v Iráku nasadí dvanáctičlenný výcvikový tým, který se zabývá ochranou před zbraněmi hromadného ničení.

Stropnický řekl, že se zároveň připravuje vyslání větší skupiny, kterou by mohly tvořit dvě či tři stovky vojáků. Její složení není podle něj zatím úplně určené. „Může to být naskládané z různých specializací. Je tam velký zájem o naše zdravotníky, nevím, jestli budeme mít na to kapacitu," poznamenal ministr. Do Iráku by v případě souhlasu vlády a Parlamentu mohla jednotka odjet v druhé polovině příštího roku.

Čeští vojáci zasahovali proti islamistům na Mali mezi prvními. Nejdřív bylo ticho, popisují po návratu

Číst článek

Stropnický připomněl, že příští rok česká armáda vyšle dohromady téměř 300 vojáků do Pobaltí v rámci posílení přítomnosti NATO na východním křídle aliance. V současné době má na misích kolem 400 vojáků, nejvíce jich působí v Afghánistánu.

Jejich počet by se podle Stropnického neměl výrazně měnit. „Vzhledem ke své velikosti jsme hodně aktivní. Když se říká, že se problém migrace má řešit v místě, tak přesně to děláme hodně," řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme