Až 3,5 tuny drogy za miliardu. Případ první odhalené varny amfetaminu v Česku míří k soudu

Z Česka zásobovala skupina amfetaminem velkou část švédského trhu. Podle znalců se ve vůbec první odhalené varně této drogy u nás mohlo vyrobit až 3,5 tuny v hodnotě miliardy korun. Server iROZHLAS.cz nyní zjistil, že díky české protidrogové centrále míří případ k soudu. Státní zástupkyně v případu Trajekt obžalovala celkem devět lidí včetně „vařičů“ i kurýrů amfetaminu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gang vyráběl psychotropní látku amfetamin a následné ji prodával.

Gang vyráběl psychotropní látku amfetamin a následné ji prodával. | Foto: Národní protidrogová centrála | Zdroj: Národní protidrogová centrála

„Podstatou jejich protiprávního jednání je výroba amfetaminu, jeho vývoz a následná distribuce do Švédska,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz dozorující státní zástupkyně Petra Pazderková.

Obžalovaní jsou ve věku od 30 do 64 let, přičemž prakticky všichni za sebou mají rozsáhlou kriminální minulost: v drogovém prostředí se pohybují i desítky let. K soudu pak míří zdokumentovaná výroba amfetaminu od roku 2013 do 2016.

„V tomto období bylo vyrobeno zhruba 264 kilogramů (amfetaminu). Obvinění jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí od deseti do osmnácti let,“ upřesnila ještě státní zástupkyně Pazderková.

První v Česku

Na případu amfetaminové laboratoře pracovali švédští kriminalisté opravdu dlouho. V průběhu zhruba dvaceti let sice postupně zachytili několik dodávek této stimulační látky příbuzné s metamfetaminem do Švédska, zadržet či prokázat výrobu konkrétním organizátorům se ale nedařilo. A odchycení několika kurýrů tamní drogový byznys nikdy citelně nezasáhlo.

Policie rozbila gang výrobců amfetaminu, laboratoř měla produkci za miliardu

Číst článek

„Všechny ty osoby známe. Jsou zapleteny do podobných činů už deset, dvacet let,“ popsal novinářům před rokem jeden ze švédských vyšetřovatelů Jimmy Arkenheim.

Zlom v případu nastal až poté, co se švédská policie spojila s českými kolegy. Žádost o spolupráci obdržela Národní protidrogová centrála zhruba na jaře 2014. Důvod byl nasnadě: Švédové měli informace, že se u nás pohybuje jeden z kurýrů. Navíc analýza ve Skandinávii zadržených dodávek ukázala, že část amfetaminu byla vyrobena právě v Česku.

Na případu potom začal pracovat mezinárodní tým švédských, maďarských a českých policistů. Ti například v průběhu vyšetřování zadrželi sedm kurýrů a 93 kilogramů amfetaminu. Při finální fázi pak byli někteří z organizátorů zatčeni v Praze a v Libereckém kraji, další přímo ve Švédsku.

Nyní případ po více než dvou letech putuje k soudu, přičemž dva z obžalovaných mají status spolupracujícího obviněného.

„Nejdůležitější je, že to byla historicky první laboratoř na výboru amfetaminu, která byla odhalena na území České republiky. To je unikátní," popsal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Amfetamin totiž není na českém trhu příliš žádaný. I proto zboží, které se u nás vyrobilo, nakonec putovalo do skandinávské země. Tam patří amfetamin mezi druhou nejběžnější drogu.

Jakub Frydrych a detektivní inspektoři ze Švédska | Foto: Filip Jandourek

Policejní vyšetřování pak ukázalo, že výroba probíhala několik let. Gang podle Frydrycha operoval na území Švédska, České republiky a Maďarska a policejní spolupráce probíhala i mezi Německem, Bosnou a Hercegovinou nebo Chorvatskem.

Důvod, proč se pachatelům dařilo roky unikat policii, byla i jejich sofistikovanost: organizátoři největší varny amfetaminu například vůbec nepoužívali mobilní telefony, veškerá komunikace probíhala výhradně osobně.

„Je to o vnitřní disciplinovanosti kriminálních skupin i využívání nových technologií. Pokud jsou obeznámeni s formami a metodami policejní práce, snaží se vyhýbat všem prostředkům komunikace, které by je mohly přivést do vězení,“ popsal ještě Frydrych a doplnil: „Konkrétně v tomto případě měli téměř všichni členové skupiny trestní minulost velmi bohatou.“

O rozsáhlosti celého případu pak mluví i čísla: podle znalců se ve varně vyrobilo nejméně 3,5 tuny amfetaminu, přičemž policii se podařilo zdokumentovat pouze část. Nicméně prodej takového množství by ve Švédsku vynesl zhruba jednu miliardu korun.

Ochrana informátora

Za úlovkem na české straně stojí policista Miroslav Vogel. Ten v minulosti čelil obvinění, že chránil svého informátora při prodeji drog. Soudy ho ale očistily, a dokonce žalobcům vytkly, že ke stíhání Vogela neměli jediný důkaz.

Drogového dealera nekryl, řekl soud. Stát se policistovi omluvil, na nižší pozici ale zůstane

Číst článek

Jak před časem informoval server iROZHLAS.cz, za nezákonné trestní stíhání získal Vogel od státu finanční satisfakci. Na původní místo vedoucího odboru už se ale nevrátil.

„V bydlišti mi sousedé přestali odpovídat na pozdrav, jezdit společně ve výtahu, vyhýbali se telefonickým a osobním kontaktům. Neustále jsem byl konfrontován s tím, že jsem zkorumpovaný policajt, který kšeftuje s drogami. Těžko se to popisuje,“ vzpomínal před časem Vogel. Celý příběh si můžete přečíst ZDE.

Miroslav Vogel z Národní protidrogové centrály. | Foto: Filip Jandourek

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme