Až 40 firem má zájem otevřít svoji školku. Stát jim přispěje

Podle ministra školství Josefa Dobeše by mohlo od nového roku začít fungovat až 40 firemních školek. Úřad chce vznik takových zařízení finančně podpořit. Firmy by mohly dostávat od státu měsíčně asi 2000 korun na jedno dítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v mateřské školce | Foto: ČEZ

„Jednoznačně zájem je poměrně velký. Jsou to desítky konkrétních dotazů a my si je pomalu evidujeme, abychom si dávali dohromady případný rozpočet. Od 1. ledna 2012 už budou přicházet žádosti s tím, že oni už budou mít předpřipravené věci, už teď to mohou konzultovat, my na to máme pracovníka, který jim s tím může pomoci,“ říká ministr Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu firemních školek se věnovala redaktorka ČRo Klára Bílá.mp3

Podle něj se zřízením firemních školek vyřeší lokální problém, zařízení by prý navíc mohla přijímat i děti mladší tří let, a částečně tak suplovat velmi poptávané jesle.

Ministerstvo školství vyžaduje: kvalitní pedagogický sbor, realizaci vzdělávání v souladu s rámcovým vzdělávacím programem, hygienické podmínky a kontrolu České školní inspekce.

„Odměnou za to je 60 procent normativu podpory pro firemní školku, což když si vezmete, že tam nepochybně bude nějaká úplata, tak si myslím, že se vytvářejí velmi zajímavé podmínky pro vznik firemních školek,“ dodává Dobeš.

Provozovatelé jsou skeptičtí

Provozovatelé firemních školek jsou trochu skeptičtí ohledně odhadu nových školek, i když by si číslo 40 sami přáli.

„Jestliže projde pouze umožnění firemním školkám být v rejstříku škol a školských zařízení, je to hezký krok od státu, nicméně ještě úplně neřeší to, co firmy trápí nejvíc. Nejvíce by pomohla možnost daňové odpočitatelnosti, to znamená, že by si zřizovatel mohl odečíst náklady spojené se zřízením a provozem školky ze základu daně,“ upozorňuje na stálý problém místopředseda Asociace provozovatelů firemních školek Martin Navrátil.

Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme