Až 720 českých vojáků by mělo příští rok sloužit v Afghánistánu

Více českých vojáků do Afghánistánu, naopak jejich postupný návrat z Kosova – tak by mělo vypadat fungování našich armádních zahraničních misí v příštím roce. Návrh ministerstva obrany dnes přijala vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště | Foto: 601. skupina speciálních sil

Vyslání českých armádních misí teď posoudí zákonodárci. Jen v příštím roce by působení našich vojáků v zahraničí mělo přijít pokladnu na necelé dvě miliardy korun.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) upřesnil, proč by měly počty českých příslušníků v Afghánistánu v příštím roce stoupnout:

Přehrát

00:00 / 00:00

O armádních misích diskutovali Alexandr Vondra a Lubomír Zaorálek v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Navýšení proto, abychom pak o to dříve mohli v budoucnosti snižovat. Čili ten mandát na rok 2011 je v počtu do 720 osob a v roce 2012 do 640 – čili už bude docházet k tomu snižování.“

Naopak namísto asi pětisetčlenného kontingentu v Kosovu má v této balkánské zemi už za pár měsíců působit jen necelá stovka českých vojáků.

Podle ministra Vondry takovéto rozvržení zahraničních misí vyplývá zejména z potřeb v daných regionech a z plánování v rámci Severoatlantické aliance:

„Je evidentní, že v Kosovu dneska už ta vojenská práce není zdaleka tak potřebná, že je spíše třeba práce policejní,“ poznamenal v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

ČSSD nesouhlasí

Opoziční sociální demokracie podle svého místopředsedy Lubomíra Zaorálka s takovým navýšením počtu vojáků v Afghánistánu nesouhlasí:

„Ta nejpodstatnější výhrada je, že vlastně pokračuje proces afghanizace české armády. To znamená, česká armáda se přeměňuje na armádu, která je celá napnuta k plnění jediného úkolu, a tomu se podřizuje logistika, výzbroj, personalistika.“

„Přičemž mise v Afghánistánu má už dnes dohodnutý konec roku 2014, a mluví se o možnosti stažení dokonce v roce 2012,“ uvedl Zaorálek.

ČSSD se podle něj nelíbí ani úplný odchod českých vojáků z Kosova:

„Ten materiál říká, že v roce 2012 bychom prakticky rezignovali na naši vojenskou přítomnost v Kosovu, a my jsme přesvědčeni, že tady je přece shoda, že západní Balkán je priorita české zahraniční politiky,“ namítl Zaorálek.

Václava Marešová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme