Až miliony korun budou chtít lékárníci po krajích za proplácení poplatků v lékárnách

Lékárníci budou chtít od krajů náhradu škody v souvislosti s regulačními poplatky. Grémium lékáren tvrdí, že je odpouštění poplatků v krajských zařízeních připravilo o část zisku. Soukromí lékárníci už podali řadu žalob kvůli nekalé hospodářské soutěži. Pokud budou úspěšní, chtějí podávat další žaloby právě na náhradu škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kupón na slevu v krajských lékárnách | Foto: Jana Huzilová

Co všechno budou chtít lékárníci vyčíslit, řekl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel. "V rámci žaloby o náhradu škody se zohledňuje nejenom úbytek pacientů a tržeb ale i snížení provozního hospodářského výsledku. Přesnou částku nejprve musíme sdělit soudu. Řádově se domníváme, že půjde o statisíce až miliony korun."

Kraje s postupem soukromých lékáren ale nesouhlasí. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas věří, že kraj zákon neporušil. "Doufám, že podají žaloby i na své kolegy lékárníky, kteří také odpouštěli regulační poplatky a poskytovali dary. Věřím, že budou v této věci důslední. Já jsem přesvědčen o tom, že jsme byli oprávněni našim pacientům tyto dary poskytovat a nebyla to nekalá soutěž."

Stejný názor má i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný: "Uvidíme, jak žaloba bude znít. Chceme se bránit soudní cestou, protože si myslíme, že neděláme nic špatného, pouze pomáháme lidem."

Soudy už v rámci sporů o regulační poplatky vydaly pět předběžných opatření ve středních Čechách a na Moravě. Podle předsedy představenstva Grémia majitelů lékáren Marka Hampela budou chtít lékárníci, pokud spor vyhrají, od krajů peníze.

"Žaloba o náhradu škody znamená vyčíslení škody. Potom soud bude rozhodovat v těch individuálních případech o kolik došlo k úbytku a jak byl daný provozovatel poškozen."

Pokud Senát zachová část regulačních poplatků, kraje budou dál hradit poplatky za pacienty a k žalobám se přidají další lékárníci.

Přečtěte si také:
Krajské lékárny budou i přes rozhodnutí soudu dál poskytovat slevové kupóny
Kraj nesmí hradit poplatky v novojičínské lékárně
Na mimořádné schůzi mají poslanci rozhodnout o poplatcích ve zdravotnictví
Jihočeské nemocnice dostaly od VZP pokuty za proplácení regulačních poplatků krajem
Sociální demokraté se v úterý znovu pokusí zrušit poplatky
Zavádění slev v krajských nemocnicích provázejí zmatky

Zdeněk Trnka, Silvie Mikulcová, Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme