Opravovala česká firma v Bělorusku železnici, kterou používají Rusové? ‚Stáhli jsme se,‘ hájí se AŽD Praha

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom v úterý informovala na twitteru. AŽD Praha v minulých dnech čelila za svou práci na běloruské železnici kritice. Rusko ji totiž podle monitorovací skupiny Belaruski Hajun využilo k přesunu vojenské techniky na Ukrajinu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak u Olbramovic

Rusko podle monitorovací skupiny Belaruski Hajun využívá běloruskou železnici k přesunu vojenské techniky. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Žádný zaměstnanec AŽD se v Bělorusku nevyskytuje. Prodali jsme všechny zásoby, vypověděli nájemní smlouvy a ve vazbě na konflikt na Ukrajině jsme běloruský trh z vlastního rozhodnutí opustili,“ uvedla firma v prohlášení na twitteru.

Společnost v úterý na twitteru také uvedla, že proces odchodu zahájila hned po vypuknutí války na Ukrajině. Kdy přesně v Bělorusku působení ukončila definitivně, není jasné. 

AŽD Praha čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti Telegram napsala, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém od české společnosti AŽD. 

Lukašenko se sešel s Putinem. ‚Nebudeme tolerovat ponížení od Západu,‘ řekl po schůzce

Číst článek

Běloruská monitorovací skupina Belaruski Hajun s odkazem na skutečnost, že Rusko využilo k vojenskému napadení Ukrajiny běloruské území, uvedla, že se po železničním uzlu v Homelu pohybovala ruská vojenská technika.

Společnost k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

AŽD Praha patří mezi největší firmy v oboru zabezpečovací techniky na českém trhu. Podílí se například na instalaci zabezpečovacího zařízení ETCS na tuzemské železnici. Společnost od října 2020 do konce září 2021 zvýšila čistý zisk meziročně téměř o dvě procenta na 958,5 milionu korun.

Obrat společnosti pak stoupl asi o miliardu na 9,5 miliardy korun. Firma má 24 dceřiných společností, z toho 11 v zahraničí. Čtyři podniky jsou na Slovensku a po jednom v Bulharsku, Srbsku, Bělorusku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Turecku a Polsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme