Ázerbájdžánský azylant přiletí do Prahy ve středu

Ázerbájdžánský profesor Sadaj Nazarov přiletí do Prahy až ve středu ráno. Ve své zemi byl tři měsíce zadržován kvůli obvinění z vlastizrady, přestože ho v České republice chrání politický azyl. Dnes se měl původně profesor setkat s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Ázerbájdžánské úřady Nazarovovi před časem vrátily uprchlický pas, díky čemuž měl mít možnost odcestovat ze své vlasti zpět do Česka. Z Baku měl Nazarov přiletět už dnes ráno, to se ale nestalo.

"Očekává se, že by měl přiletět zítra. V Ázerbajdžánu ho zdržely technické problémy," potvrdil Radiožurnálu mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Osmapadesátiletý profesor Nazarov byl zatčen v lednu při návštěvě Ázerbájdžánu, kam navzdory varování českých úřadů odletěl za svým nemocným otcem. Byl obviněn z vlastizrady a zhruba tři týdny strávil ve vězení.

Na svobodu byl propuštěn na nátlak české diplomacie i mezinárodních organizací. V polovině dubna ázerbájdžánské úřady trestní stíhání zastavily.

Profesor Nazarov býval poradcem ázerbájdžánského expremiéra Sureta Husejnova. V roce 1994 opustil vlast, kde ho pronásledoval režim prezidenta Alijeva. O tři roky později získal azyl v České republice.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme