Babička z Moravy hitem sociálních sítí. Její práci při výzdobě kapličky obdivují lidé i v zahraničí

Běloskvoucí kapličku vedle silnice nemůže v obci Louka na Hodonínsku nikdo přehlédnout. Malebné stavbě se každé dva roky dostává nové podoby díky lidovým ornamentům. Ty 40 let vlastnoručně tvořila 90letá Anežka Kašpárková, kterou díky sociálním sítím znají lidé po celém světě.

Louka (Hodonínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anežka Kašpárková při práci | Foto: Obec Louka

Umění, kterému se paní Kašpárková věnovala, si všiml v úterý server Bored Panda. Během jednoho dne zaznamenal článek o kostelíku na Hodonínsku na sociální síti Facebook odezvu v podobě téměř sta tisíc reakcí, ačkoli například Český rozhlas v obci natáčel reportáž už před dvěma lety, a pro lidi z České republiky je tak tato tradice poměrně známá.

Server iROZHLAS.cz proto znovu oslovil současnou starostku obce Annu Vašicovou (nezávislá). Tu samozřejmě pozornost těší, zároveň ale sdělila, že letos už paní Kašpárková kvůli svému zdravotnímu stavu malbu na kapličce nemůže obnovit. "Obec hledá momentálně někoho, kdo by to po paní přebral," uvedla. 

Malba od ruky

„Byla postavena v době rekatolizace, kdy docházelo k nátlaku na lidi, aby přestoupili na katolickou víru. A tady v Louce se jim to historicky dobře povedlo,“ vyprávěla v reportáži pro Český rozhlas starostka v roce 2015. 

Vyzdobená kaplička v Louce | Foto: Obec Louka

O kapličku se ve vesnici dobře starají. Každé jaro opravují kazy na omítce i na její výmalbě. Opravu vždy zajišťují rodiče dětí, které čeká v květnu první svaté přijímání v sousedním kostele. 

A každé dva roky dostane kaplička nový bílý nátěr. Hned po natření se na ní ale začnou objevovat modré horňácké lidové ornamenty.

„Něco jsem si tam už načrtla, ale hned mi to uschlo a po pěti minutách už tam nebylo nic vidět,“ zlobila se tehdy Anežka Kašpárková nad svými tahy štětcem na čerstvě nabílené omítce.

Horňácké lidové ornamenty na kapličce | Foto: Obec Louka

„Paní Kašpárková kreslí tyto ornamenty už čtyřicet let. Maluje je od ruky, nemá žádnou předlohu. Po každém malování je tak kaplička trošku jiná,“ prozradila starostka Louky.

Kaplička v Louce má i jednu praktickou funkci, i když smutnou. Její zvon slouží jako umíráček. Původně zvonil i při jiných příležitostech, ty teď ale doprovázejí zvony sousedního kostela, a tak kapličce zůstala pouze povinnost oznamovat odchod některého z místních občanů. „Přejeme si, aby se zvon z kapličky ozýval co nejméně,“ uzavírá Anna Vašicová. 

Paní Kašpárková kreslí ornamenty už čtyřicet let | Foto: Obec Louka

Hana Ondryášová, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme