Babicovo jídlo vojákům střevní potíže nezpůsobilo, Mafra ho má odškodnit

Steaky Jiřího Babici vojákům v Afghánistánu nezpůsobily střevní potíže. Za článek v deníku Mladá Fronta Dnes a na serveru iDnes.cz, který to tvrdil, teď musí vydavatelství Mafra známému kuchaři zaplatit odškodné 400 tisíc korun. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbecue a grilování | Foto: Corel GALLERY

Článek popisuje, jak si v roce 2012 armáda pozvala Jiřího Babicu do afghánského Lógaru, aby vojákům zpříjemnil misi. Televizní kuchař se rozhodl v parné a prašné poušti vojákům ugrilovat steaky.

Autor článku pak cituje některé vojáky, jak si stěžují, že později měli velké střevní potíže. Proti tomu se Babica ohradil a požadoval omluvu, a také odškodné za – podle slov jeho advokátky – lež, která měla Babicu poškodit záměrně.

„I lékařská zpráva konstatovala, že se tam nevyskytly žádné žaludeční problémy, které by neodpovídaly normálu. Takže nebyl hlášen žádný zvýšený výskyt. Tudíž napsat tento článek mohu považovat v podstatě pouze za zlý úmysl,“ řekla Lenka Radoňová s tím, že její klient za to po vydavatelství požaduje 800 tisíc korun odškodného.

Vydavatelství si za článkem stojí

Vydavatelství se postavilo za autora článku. Advokát Mafry v závěrečné řeči prohlásil, že autor rozhodně netvrdil, že Babicovo jídlo bylo příčinou zdravotních potíží vojáků. Že prý jen upozorňoval na možné riziko, které by mohlo grilování ve špatných hygienických podmínkách způsobit. Soudu navrhl naopak celé požadované odškodné zamítnout.

Soudkyně ale nakonec dala za pravdu Jiřímu Babicovi. Dagmar Stamidisová své rozhodnutí zdůvodnila tím, že ze článku jasně vyplývá, že vojáci měli střevní potíže poté, co snědli jídlo od Babici. A to u soudu popřeli. Uznala tedy, že příspěvky poškodily jméno kuchaře.

Odškodné je nakonec poloviční

„Obsahem článku bylo zasaženo do osobnostních práv žalobce a došlo zvláště k zásahu do profesní cti žalobce, který je mediálně známou osobou, povoláním je kuchař. To znamená, že v této sféře byl článek objektivně způsobilý ho poškodit a také ho poškodil,“ uvedla.

Babicovi tak přiznala nárok na omluvu a 400 tisícové odškodné. To je sice jen polovina z toho, oč původně žádal, i to ale nakonec kuchař uvítal. A grilovat hodlá dál.

„Vzhledem k tomu, že kauza začala až půl roku poté, co jsem se vrátil, tak jsme grilovali už před kauzou i po kauze. Všechno bylo v pohodě. Tam se nic nestalo. Nic,“ prohlásil.

Rozsudek soudu zatím není pravomocný, Mafra se proti němu ještě může odvolat. Advokát vydavatelství se k němu ale nevyjádřil, hned po skončení jednání odešel.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme