Ve středu byl naočkovaný rekordní počet lidí. Podle Babiše 47 tisíc, podle ministerstva o 7 tisíc méně

Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) proti nemoci covid-19 očkováno 47 000 lidí. Ministerstvo zdravotnictví však uvádí za středu jen zhruba 40 000 očkovaných, i to je ale nejvíce za den od loňského začátku vakcinace v zemi. Babiš o očkování mluvil ve čtvrtek před odletem do Izraele, kde bude spolu s týmem českých vědců jednat o očkování i vývoji léků proti covidu-19. Český lék je v konečné fázi schvalování, řekl premiér.

Praha (Aktualizováno: 10:39 11. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš na dotaz novinářů uvedl, že by zřejmě v dubnu mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson&Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Očkováno bylo podle ministerstva ke středečnímu večeru 39 793 lidí. Ve středu ministerstvo uvádělo dohromady přes 902 000 podaných dávek vakcín za dobu očkování, ve čtvrtek uvádí přes 948 000.

Rozdíl tak sice činí zhruba 46 000 dávek, což se blíží údajům za středu, které uvedl premiér, ale část z těchto dávek byla podána už v předchozích dnech.

Ministerstvo totiž zpětně navýšilo počty dávek ve statistikách za několik předchozích dní.

V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 000 podaných dávek vakcín denně.

Hranice 35 000 očkovaných byla zatím kromě středy v březnu překročena pouze dvakrát.

Naprostou většinu podaných dávek vakcín tvoří látka comirnaty od Pfizer/BioNTech. Kromě toho se nyní v Česku očkuje také vakcínami od firem Moderna a AstraZeneca.

Babiš na dotaz novinářů uvedl, že by zřejmě v dubnu mohla dorazit také vakcína od firmy Johnson & Johnson, které má Česko objednáno dva miliony dávek.

Český lék

Tématy setkání v Izraeli budou očkování i léčba covidu-19. „Dneska je Izrael lídr v očkování a taky v dalších technologiích ohledně léčení covidu-19,“ řekl Babiš.

Vakcínová diplomacie, vzor Izrael: Babišova cesta se stává součástí Netanjahuovy předvolební kampaně

Číst článek

Podle něj bude česká delegace jednat s izraelskými vědci, kteří vyvinuli lék proti covidu-19 podávaný inhalací.

„V delegaci je se mnou profesorka (Martina) Vašáková, která spolu s dalšími týmy našich vědců vyvinula podobný lék, který je ve finále schvalování u SÚKL (Státního ústavu pro kontrolu léčiv), který je v tabletkách a bude se také inhalovat,“ dodal premiér.

Kromě přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Vašákové se cesty účastní také třeba hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

V Jeruzalémě bude Babiš jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se k nim měl také předseda maďarské vlády Viktor Orbán.

S izraelským premiérem Babiš probere i možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme