Jsem šokován, zákony neporušuji, říká Babiš o návrhu auditu z Bruselu. Tvrdí, že Česko peníze vracet nemusí

České úřady mají předběžný výsledek auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Hospodářských novin je Babiš ve střetu zájmů. Ten to ale odmítá. „Neporušuji ani české, ani evropské zákony,“ uvedl premiér v pátek na twitteru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obecně jsem byl informován, že návrh auditní zprávy dorazil do Česka. Rovněž jsem byl informován, že se jedná o návrh předběžný a do uzavření procesu je tedy zpráva považována za důvěrnou,“ reagoval Babiš na informace o návrhu auditní zprávy.

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

Dokument podle něj obsahuje „výrazně odlišný výklad od rovněž předtím účelově uniklého dokumentu Právní služby Evropské komise (EK)“. „Já neporušuji ani české, ani evropské zákony. Jsem šokován tím, co tvrdí česká média, že EK chce vrátit dotace, které obdržela moje bývalá firma. Není to pravda,“ uvedl Babiš.

Podle premiéra bude zpráva důkladně analyzována, poté se k ní ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj vyjádří. Teprve potom podle něj komise pošle finální zprávu.

„Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,“ uzavřel Babiš.

Střet zájmů

Že předběžný výsledek auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO dostaly české úřady v pátek, potvrdil redakci iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh auditní zprávy má podle něj mít 71 stran a je v angličtině. Dopis dorazil i na ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho šéfka Klára Dostálová (za ANO) se podle svých slov s dokumentem seznámí až v pondělí.

Hospodářské noviny s odkazem na dva nejmenované zdroje z různých ministerstvech v pátek napsaly, že Andrej Babiš je podle evropských kontrolorů ve střetu zájmů, a to kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. 

Brusel chce nyní podle deníku peníze vyplacené na dotacích vrátit zpět. O jakou částku půjde, ale zatím není jasné.

Možný střet zájmů

Ve čtvrtek ve sněmovně při interpelacích uvedl, že o zprávě neví, nikdo mu žádnou nedal. Jakákoliv pochybení opakovaně odmítal už dříve a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označil za štvavou politickou kampaň.

Zvláštní jednání ve sněmovně a zveřejnění auditu k Babišovi, žádá ve čtyřech bodech většina stran

Číst článek

Vedle Agrofertu Evropská komise prověřovala také dotace pro firmu Agrotrade, kterou vlastní otec ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). K jakému došla k závěru v jeho případě, zatím není zřejmé. Rovněž šéf resortu zemědělství možná pochybení od začátku odmítal.

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů.

K závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích, došla také právní služba Evropské komise.

Agrofert dostává dotace dál. Zemědělský fond uzavřel s firmami z holdingu nové smlouvy za 40 milionů

Číst článek

Dotace na toastový chléb

V polovině května eurokomisař Günther Oettinger potvrdil, že komise část dotací pro holding pozastavila – jde konkrétně o peníze z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESI).

V reakci na to ministerstvo financí nepředložilo Bruselu k proplacení projekty holdingu Agrofert za více než 161 milionů korun, jak informoval jako první iROZHLAS.cz. Mezi nimi je mimo jiné také stomilionová dotace na novou linku na toastový chléb Penam. Všechny dotace už byly vyplacené ze státní kasy, v Česku totiž funguje systém předfinancování.

Státní zemědělský intervenční fond přitom i nadále uděluje nové dotace firmám Agrofertu. Od 2. srpna loňského roku, od kdy platí nová unijní pravidla o střetu zájmů, uzavřel fond s holdingem šest nových projektů za 39,8 milionu korun, jak jsme psali zde.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme