Česká strana odřekla návštěvu bavorského premiéra Södera. Důvodem je pracovní vytížení Andreje Babiše

Česká strana odřekla návštěvu bavorského premiéra Markuse Södera v Praze plánovanou na 18. prosince. Söder, který do české metropole ve funkci ještě nezavítal, se během ní měl setkat s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Německé velvyslanectví v České republice hovoří o termínových důvodech. Setkání obou politiků v Praze by se podle něj mohlo uskutečnit začátkem příštího roku.

Praha/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Markus Söder | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

„Bylo to odřeknuté zdejší stranou z termínových důvodů,“ potvrdil v úterý šéf tiskového odboru německého velvyslanectví Holger Ruthe.

Nadále stojíme za velkou koalicí, říká šéfka CDU. Reaguje tak na avizovanou rezignaci Nahlesové

Číst článek

Zrušení z české strany přišlo jen nedlouho před chystanou návštěvou. Podobné cesty se přitom připravují měsíce dopředu. „Dá se teď spekulovat o tom, co je ještě 18. prosince vnitropoliticky na programu,“ podotkl Ruthe.

„Návštěva byla odložena vzhledem k jiným pracovním závazkům předsedy vlády. Nový termín hledáme,“ informoval mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Setkání je podle něj posunuto na příští rok.

V původně plánovaný termín setkání bude zasedat Sněmovna, což ale běžně důvodem pro rušení takových návštěv nebývá. "Zatím není žádný nový termín, nemyslím ale, že by to moc dlouho trvalo," řekl dnes také Ruthe, který je přesvědčen o tom, že by se návštěva mohla uskutečnit začátkem příštího roku. Žádná konkrétní domluva ale ještě není.

Úspěch Seehofera

Návštěva dvaapadesátiletého německého politika, o němž se mluví i jako o možném kandidátovi na kancléře za konzervativní unii CDU/CSU, byla vnímána jako další potvrzení zlepšujících se vztahů mezi Prahou a Mnichovem, které zejména pro Česko patří ke klíčovým.

Horst Seehofer už není předsedou bavorské CSU, v čele vládní strany ho střídá Markus Söder

Číst článek

Po desetiletí přitom obě sousední země rozděloval názor na poválečné dějiny a odsun sudetských Němců z Československa, z nichž se velká část usadila právě v Bavorsku.

K postupnému zlepšení vztahů přispěly smířlivé kroky obou stran. Zatímco sudetští Němci se vzdali majetkových nároků, česká strana opakovaně vyjádřila lítost za příkoří způsobená Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Na politické úrovni hrála zásadní roli návštěva Prahy Söderovým předchůdcem Horstem Seehoferem, který v roce 2010 českou metropoli navštívil jako první bavorský premiér po několika desetiletích.

„Po čtyřiceti letech jsme ukončili napětí mezi Bavorskem a Českem. Za těch čtyřicet let nebyl žádný český premiér v Bavorsku ani bavorský v Praze,“ vzpomínal loni Seehofer, který právě zlepšení vzájemných vztahů považuje za jeden ze svých největších politických úspěchů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme