Babiš by měl kauzu kolem Čapího hnízda vysvětlit, říká ČSSD. ODS chce reakci premiéra

Kauza kolem Farmy Čapí hnízdo začíná být podle ČSSD velmi vážná. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se do ní zamotává a měl by vysvětlit všechny okolnosti případu, řekli dnes předsedové obou komor Parlamentu a sociální demokraté Milan Štěch a Jan Hamáček. ODS požaduje reakci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš přitom tvrdil, že žádnou chybu nenašly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Samozřejmě, že situace začíná být vážná, neboť především pan Babiš se do toho zamotává jak do sítí,“ řekl dnes předseda Senátu Štěch.

Věcí by se podle něj měly pečlivě zabývat orgány činné v trestním řízení. Vyjádřil také podiv nad tím, že pokuta původně vyměřená za špatné čerpání byla výrazně snížena.

Na základě chyby při čerpání z roku 2009 dostala Farma Čapí hnízdo pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k 6 milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále.

'Čapí hnízdo není moje'

Babiš ve středu prohlásil, že o věci nic neví. Serveru Novinky.cz také sdělil, že Čapí hnízdo není jeho.

„Pan ministr Babiš by měl vysvětlit všechny okolnosti, které jsou spojeny s Farmou Čapí hnízdo. Jeho vyjádření, že s tímto projektem nemá nic společného, je absurdní, protože všichni máme internet, všichni umíme pracovat s obchodním rejstříkem,“ komentoval dnes případ šéf Sněmovny Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle ČSSD se Babiš stále více zamotává do kauzy Čapího hnízda a měl by ji vysvětlit. Více předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a politolog Lukáš Jelínek

Babiš dnes v reakci pro ČTK uvedl, že se v rozhovoru pro Novinky.cz špatně vyjádřil. „Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda.“

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní, a poté byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele, aby jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun.

Po několika letech, kdy musela dodržovat tuto dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. „V době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo,“ řekl dnes Babiš.

TOP 09: Je to podvod

Štěch má tento postup za podezřelý. Mohlo podle něj jít o účelové nakládání s majetkem, které je přinejmenším morálně odsouzeníhodné. Zástupci opoziční TOP 09 v této souvislosti mluví přímo o podvodu.

Další pravicová opoziční strana ODS dnes vyzvala premiéra, aby se ke kauze konečně postavil čelem.

Čapí hnízdo | Foto: Čapí hnízdo

„Musí se postavit k situaci, kdy existuje podezření, že si současný vicepremiér postavil své víkendové sídlo z dotací, které měly sloužit malým podnikatelům,“ napsal v prohlášení její předseda Petr Fiala.

Podstatné podle Babiše je, aby řádně skončila vyšetřování, která se Čapímu hnízdu věnují. Projekt prověřují Evropský úřad proti podvodům (OLAF), na základě anonymů Evropská komise a na základě trestního oznámení i česká policie.

„Stávající kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje,“ reagoval Babiš.

Společnosti v koncernu Agrofert | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme