Babišův možný střet zájmů jde znovu na Středočeský kraj. Spis k případu mu předaly Černošice

Kauzou premiéra Andreje Babiše (ANO) o možném střetu zájmů se opět zabývá středočeský krajský úřad. V úterý převzal odvolání šéfa kabinetu proti novému rozhodnutí Městského úřadu Černošice. Ten rozhodl na začátku srpna, výsledek ale nezveřejnil. Hejtmanství má nyní na rozhodnutí 30 dní.

Praha (Aktualizováno: 10:46 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš v Bruselu | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Dne 3. září 2019 Městský úřad Černošice, odbor přestupků, spisový materiál a odvolání, které podal Ing. Andrej Babiš prostřednictvím svého zmocněnce, předložil společně se svým stanoviskem odvolacímu orgánu, kterým je Krajský úřad Středočeského kraje,“ uvedl černošických úřad na svém webu.

Verdikty o střetu zájmů v 11 bodech: kraj potvrdil Babišovy námitky, Černošicím vytkl i analýzu Pirátů

Číst článek

Podruhé černošičtí úředníci rozhodli na začátku srpna. Verdikt ale nezveřejnili.

Přijetí odvolacího spisu pro Radiožurnál potvrdila Helena Frintová z tiskového odboru krajského úřadu. „3. září 2019 byl na Krajský úřad Středočeského kraje doručen odvolací spis v záležitosti údajného přestupku podle zákona o střetu zájmů z městského úřadu v Černošicích. Správní lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dní,“ řekla.

Vlastnictví médií

Poprvé rozhodl černošický úřad o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.

Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj. Ten rozhodnutí o pokutě na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu a lépe.

Vyčítal jim přitom například analýzu Pirátů, kterou úředníci v rozhodnutí zmiňovali. Také podle nich neposuzovali možný vliv Babiše na svěřenské fondy podle správného zákona. Černošice to určily na základě zákona o legalizaci výnosů z trestné činnosti, kterému se zkráceně říká zákon proti praní špinavých peněz. Podle středočeského kraje ale zvolili špatný zákon.

Server iROZHLAS.cz podrobně zanalyzoval jak původní rozhodnutí Černošic, tak následný verdikt Středočeského kraje v polovině července poté, co oba dokumenty zveřejnil krajský úřad na svých webových stránkách.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Andrej Babiš takové podezření dlouhodobě odmítá. Uvádí, že splnil povinnosti dané zákonem. Podnět pro podezření na střet zájmů odeslala loni v srpnu do Černošic organizace Transparency International ČR.

aku, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme