Babiš chce, aby státní zástupci promluvili o vztahu ke GIBS. Murín šel kvůli sporu za poslanci

Premiér v demisi Andrej Babiš chce, aby státní zástupci promluvili na jednání bezpečnostního výboru sněmovny, který se má za týden zabývat jeho sporem s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Michalem Murínem. Před čtvrteční schůzkou předsednictva Bezpečnostní rady státu novinářům řekl, že ve čtvrtek plánuje se žalobci projednat jejich stanovisko ke spolupráci s GIBS.

Praha (Aktualizováno: 8:54 8. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: ČTK/Milan Malíček, Právo, Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Babiš minulý týden oznámil, že k Murínovi nemá důvěru. Inspekce předtím informovala, že premiér na šéfa GIBS vyvíjí nátlak, aby odstoupil. Před bezpečnostní výbor ve čtvrtek ráno přišel mluvit Murín, který chce s poslanci probrat údajný tlak na své odstoupení. Slyšení ředitele GIBS se odehraje za zavřenými dveřmi. Odhlasovalo to 14 přítomných poslanců.

GIBS tvrdí, že Babiš v únoru dvakrát Murína vyzval, aby se vzdal své funkce. Premiér to ale odmítá. Bezpečnostní výbor proto podle Jana Bartoška z KDU-ČSL plánuje příště pozvat i Babiše.

Před čtvrteční schůzkou předsednictva Bezpečnostní rady státu premiér v demisi poukázal na dlouhodobou kritiku inspekce ze strany státních zástupců, Murína kritizuje i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Podle mého názoru se jedná o pochybení, která jsou dlouhodobějšího charakteru a která se opakují. Já bych je vyhodnotil jako systémové problémy,“ řekl šéf žalobců dnešním Lidovým novinám.

Ke kárnému řízení u Murína nebyl důvod, Babiš na něj nevybíravě tlačí, říká Sobotka ke GIBS

Číst článek

„Chci se zeptat na velice závažný dokument, který přišel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který se tu ztratil a náhodou ho našla sekretářka ve svém počítači,“ uvedl Babiš. Zopakoval, že jeho předchůdce Bohuslav Sobotka (ČSSD) věc neřešil.

Poukázal také na případ Beretta, který se týká úniků informací z vyšetřování a figuruje v něm například pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová nebo bývalí policisté. Murín v kauze loni vypovídal jako svědek. Případ řeší pražské vrchní státní zastupitelství. „Oni na základě kauzy Beretta už moc s GIBS nespolupracují,“ uvedl. 

Kontrola ministerstva financí

Součástí nátlaku, jak o něm mluví Murín, je podle GIBS i kontrola, kterou spustilo na inspekci ministerstvo financí. Babiš ve čtvrtek připustil, že podnět k ní dal on. Uvedl, že za minulé vlády ho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL přehlasovali v otázce navýšení financí pro GIBS kvůli náboru dalších lidí.

„Dostal peníze navíc pro další příslušníky, a část těch peněz použil na nestandardní výši odměn, která byla 30 milionů, normálně to bylo 13 milionů. GIBS nikdy nebyl kontrolován, tak jsem požádal ministerstvo financí o interní kontrolu,“ konstatoval.

Na náhody nevěřím, Babiš si klestí cestu a dosazuje své lidi, říká Bartoš ke kauze šéfa GIBS

Číst článek

„Podle mých informací ta firma, teda instituce, nefunguje dobře,“ poznamenal premiér. Dodal, že Murín je mediálně zdatný a najímal si za 27 000 měsíčně čistého mediálního poradce a další poradce.

'Zavěsit' inspekci na jiný orgán

Zákonodárci by podle Pavla Zemana měli zvážit, zda by inspekce neměla být v budoucnu odpovědná nikoliv jako dosud premiérovi, ale jinému orgánu. Zmínil, že by mohl vzniknout například odbor na úřadu vlády či zmocněnec vlády, který by činnost GIBS monitoroval a premiérovi pak podával zprávy. Další možnost je „zavěsit“ inspekci na jinou instituci, například státní zastupitelství, protože stojí mimo politiku, uvedl v Lidových novinách Zeman.

Konflikt mezi Babišem a Murínem rozjitřil politickou scénu. Premiér minulý týden čelil interpelacím na toto téma. V pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda, sejde mimořádně sněmovna. Schůzi vyvolala opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme