Babiš chce kvůli běžencům uzavřít schengenský prostor. Zeman nasadit společnou armádu

Vnější hranice schengenského prostoru je třeba okamžitě uzavřít a toto území bránit před přílivem uprchlíků, řekl ministr financí Andrej Babiš z Hnutí ANO. Zapojit by se podle něj mělo NATO. V podobném duchu vystoupil na setkání s českými velvyslanci i prezident Zeman. EU musí podle něj chránit své hranice před ilegálními běženci. Prezident připomněl svůj návrh na vytvoření evropské armády. Organizace FRONTEX podle Zemana na ochranu evropských hranic nestačí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí | Zdroj: ČTK

„Proto si myslím, že základní nedostatek Evropské unie je nedostatkem vůle vyvolat tuto společnou obranu jednotné hranice Evropské unie. A třebaže Česká republika nabízela pomoc jak Itálii, tak Řecku, tak tato pomoc v zásadě nebyla reflektována,“ uvedl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné uprchlické krizi ve světle dnešních výroků vicepremiéra Babiše a prezidenta Zemana mluvil Štefan Füle, bývalý eurokomisař

„Neslyšel jsem pana prezidenta, jak to přesně řekl, ale myslím si, že tady došlo k určitému nedorozumění. FRONTEX je agentura Evropské unie, ale rozhodně nemá na starost ochranu hranic Unie. Podle dohod, které členské státy uzavřely, jsou to právě členské státy, které jsou zodpovědné za ochranu vnějších hranic na svém území,“ vysvětluje bývalý eurokomisař Štefan Füle a pokračuje:

„FRONTEX je agentura, kterou jsme zřídili k tomu, abychom dokázali lépe koordinovat plnění zodpovědnosti členských zemí za ochranu vnějších hranic. K tomu, aby FRONTEX tuto odpovědnost převzal, jsme neudělali ani první krok. Musím ale říci, že v posledních měsících byl rozpočet FRONTEXu znásoben a jeho schopnost pomáhat členským zemím je tak daleko větší.“

Brusel chce, aby Česko a další země změnily názor a začaly povinně přijímat uprchlíky

Číst článek

„Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc," řekl na setkání s novináři Babiš.

Pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být podle něj domluveno na nejvyšší úrovni.

Babiš se domnívá, že EU musí v těch státech, odkud přicházejí uprchlíci, říci, že nemůže přijmout deset milionů uprchlíků z celého světa.

„Musí říci: Nemůžete k nám chodit, abyste byli nezaměstnaní a okamžitě brali sociální dávky,“ dodal Babiš.

Podle něj by bylo třeba zřídit obrovský uprchlický tábor a tam dělat selekci. „Rozdělit je na ty, kteří skutečně pomoc potřebují, hlavně matky s dětmi, a ekonomické uprchlíky,“ řekl vicepremiér.

„Nemůžete zavřít něco, kde nejsou dveře. Hranice jsou dnes prodyšné, ne zadrátované jako za studené války. Dnes ochrana územní celistvosti závisí nejen na ochraně hranic, ale také na tom, jak úřady a bezpečnostní složky zvládají situaci v samotných členských státech EU,“ dodává Füle.

Ekonomická diplomacie nade vše

Prezident také vyzval české velvyslance k podpoře ekonomické diplomacie. Ta má podle něho větší význam než znalost politické situace v konkrétní zemi. A to i v době, kdy se české ekonomice daří.

Zeman připustil, že někteří kariérní diplomaté mají výhrady proti tomu, že by se měli více věnovat ekonomické diplomacii. Ty vyzval k odchodu:

„Každý z nich by měl znát trh, který je pro naše exportéry přijatelný. Každý z nich v zemi, která má přebytek likvidity, by měl spolu s CzechInvestem pomáhat pro zahraniční investice v České republice, a když to neumí, tak by měl odejít.“

ČTK, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme