‚Udělejte mi podklady na toho zm**a.‘ Babiš chtěl citlivé informace o Lipavském

Šéf opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš si o víkendu od svých spolupracovníků vyžádal citlivé informace o ministru zahraničních věcí Janu Lipavském (Piráti). S odkazem na e-mailovou konverzaci, kterou Babiš zaslal omylem jinému adresátovi, to v pondělí napsaly Novinky.cz. Babiš řekl, že nesháněl žádné „kompro“, ale šlo o podklady z veřejných zdrojů kvůli tomu, aby mohl reagovat na Lipavského výroky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš 14. února u soudu v kauze Čapí hnízdo

V e-mailové konverzaci se řeší i odkazy na mediální zmínky o Lipavského rodině (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lipavský v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš v reakci na dotaz ČTK označil za hrozbu pro českou bezpečnost a suverenitu naopak Piráty.

Svou složku jsem dostal před vyloučením z hnutí, říká Vondrák. Špičky ANO tyto praktiky stále nepřipouštějí

Číst článek

Následně v neděli však Babiš v elektronické poště svým spolupracovníkům napsal, aby o Lipavském připravili podklady.

„Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm**a. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Dauhá, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ napsal. V e-mailové konverzaci se řeší i odkazy na mediální zmínky o Lipavského rodině.

Babiš e-mail zaslal svému poradci Janu Rovenskému. Zaměnil ho ale s jeho jmenovcem, který je mimo jiné jako nestraník za ANO ve výboru pro životní prostředí a limity těžby města Litvínov, napsaly Novinky.

„Upřímně řečeno to nebylo úplně triviální rozhodnutí, protože mi nepřijde úplně běžné, ani zdvořilé posílat dál korespondenci, kterou vám pošle někdo omylem. Běžně to nedělám. Tady ta červená čára pro mě spočívala v tom, kdy v konverzaci zmiňuje děti a manželku pana Lipavského,“ sdělil Radiožurnálu Rovenský.

Začíná být bezpečnostním ohrožením, říká Lipavský o Babišovi. Riziko jsou Piráti, chceme mír, reaguje na to

Číst článek

Andrej Babiš na síti X nakonec uvedl, že je to „celé absolutní nesmysl.“ Argumentoval i tím, že se jedná o veřejně dohledatelné informace. 

Chci totiž na ty jeho lži reagovat ve Sněmovně a položit mu jednoduchou otázku – jestli by poslal své děti do války. Já totiž ne. Proto jsem se o to zajímal,“ napsal. Na konci se za použité vulgární slovo ministrovi Lipavskému omluvil. 

Ani Karlu Havlíčkovi (ANO) se nezdá divné, že si bývalý premiér chtěl vyhledat informace o Lipavském.

„Podle mého názoru jasně vysvětlil, co za tím bylo. To znamená spekulace, že by někdo sháněl kompro na něčí rodinu, je přeci úplný nesmysl. On se zeptal v tom smyslu, jestli by ty děti třeba poslal do války či ne. Což si myslím, že není nic úplně mimořádného,“ obhajoval Babiše ve vysílání Radiožurnálu Havlíček. 

Král dezinformátorů, označil Výborný Babiše ve Sněmovně. Šéf opozice naopak vinil ze lži ministra

Číst článek

Lipavský sdělil, že se k němu e-mail dostal zprostředkovaně a obsah ho znechutil. „Pro českou společnost je velkou výzvou, aby jednou pro vždy odmítla estébácké metody v politice,“ uvedl.

Koaliční politici na síti X Babišův e-mail také odsoudili. „Zatahovat děti a manželky protivníků do politického boje je nechutné, stejně jako si dělat na oponenty složky plné hnoje,“ napsal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„STBák, který své praktiky nemění, ale bohužel Andrej Babiš má toto jako styl práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tohle může vymyslet jen starý estébák,“ podotkl europoslanec Alexandr Vondra. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že Babiš táhne Česko na východ. „A bude to jen horší,“ dodal.

„Jednou agent StB, vždycky agent StB. Andrej Babiš často mluví o mafiánských praktikách. To hlavně proto, že on je v nich mistr světa. V každé zemi na západ od nás by musel na své politické funkce rezignovat sám, nebo by jej k tomu donutili spolustraníci,“ napsala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Jednou estébák, vždycky estébák. Akorát dnes už nedonáší, ale donášení si kmotrovsky objednává. Tisíckrát může Babiš tvrdit, že s estébáky se nikdy nezapletl, ale jeho činy ho pravidelně usvědčují z toho, že Babiš = Bureš,“ míní ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Kryštof Šimek, Vojtěch Bidrman, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme