Babiš po debatě lídrů unie o cenách energií hovořil o velkém úspěchu. Média to nazývají jeho vítězstvím

O velkém úspěchu v pátek ráno hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v souvislosti s růstem cen energií vyzvala Evropskou komisi k prověření fungování energetického trhu včetně obchodování s emisními povolenkami. Komise podle Babiše na cenový růst nereaguje adekvátně a měla by upravit pravidla tak, aby povolenky nakupovali jen ti, kdo tak musí činit. Prověřování energetického trhu nicméně komise sama navrhla už minulý týden.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) přichází na jednání Evropské rady v Bruselu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Český premiér se stal ve čtvrtek večer jedním z hlavních aktérů jednání o energetické krizi, když nejdříve zablokoval přijetí závěrů kvůli požadavku na regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS).

Unijní země se shodly na společném postoji ke zdražování energií. Česko zprvu dohodu blokovalo

Číst článek

Babiš prezentuje spekulace s povolenkami za zásadní příčinu aktuálních problémů, zatímco Evropská komise označuje vliv tohoto faktoru za pouze okrajový ve srovnání s vysokými cenami plynu.

„Je pravda, že jsem blokoval Evropskou radu, blokoval jsem ji až do desáté hodiny... protože jsem přesvědčen, že Evropa nereaguje, Evropská komise, adekvátně na rostoucí ceny energií,“ uvedl ráno předseda vlády. „Nakonec jsem přistoupil na kompromis,“ popsal čtvrteční jednání.

Summit Evropské unie večer po několikahodinových polemikách vyzval komisi, aby „prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS“, a to za pomoci evropského regulátora ESMA.

Peksa: S růstem cen energií nesouvisí emisní povolenky, jde o plyn. Naše nádrže jsou poloprázdné

Číst článek

„Komise následně zhodnotí, zda některé obchodní chování vyžaduje další regulatorní kroky,“ píše se dále v závěrech, což za vítězství českého premiéra označil také například bruselský server Politico.

Změna směrnice

Přijatý text nezmiňuje spekulace s povolenkami ani neslibuje konkrétní opatření, Babiš v pátek přesto přijetí formulace prezentoval jako zásadní vývoj. Uznal nicméně, že bezprostředně k žádné změně pravidel nedojde a že se nyní bude čekat na analýzu, kterou by komise měla předložit do poloviny listopadu.

Podle něj musí následovat změna příslušné směrnice, která by zajistila, že „emisní povolenky můžou kupovat jenom ti, kteří mají tu povinnost“. „Je potřeba, aby se rychle ta směrnice změnila,“ dodal Babiš.

Odpustit DPH u energií? Vláda nemá kompetenci dát cokoli do nulové sazby, varuje ekonom Bartoň

Číst článek

Značná část členských zemí Evropské unie ale podobně silné reakce na současnou krizi nechce a například německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek volala po „opatrném“ postupu.

Samotné zkoumání situace na trhu včetně obchodování s povolenkami už minulý týden navrhla Evropská komise, když prezentovala sadu nástrojů pro snížení cen energií.

Unijní exekutiva tehdy zmínila možnost „vyšetřovat možné antikonkurenční chování na energetickém trhu a požádat regulační úřad ESMA o další posílení monitoringu vývoje na uhlíkovém trhu“.

Evropská rada nyní kromě již zmíněných bodů vyzvala členské státy unie, aby co možná nejlépe aplikovaly nástroje představené komisí. Také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění „dostupných cen“ energie a snížení závislosti na jejím dovozu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme