Babiš se europoslancům omluvil za označení ‚vlastizrádci‘. Zdechovský a Peksa to zpochybnili

Nedávný spor premiéra Andreje Babiše (ANO) s europoslanci Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Mikulášem Peksou (Piráti) má další pokračování. Babiš se ve vysílání rádia Frekvence 1 a také na twitteru omluvil za to, že oba politiky označil za vlastizrádce, protože v Evropském parlamentu otevírali téma premiérova střetu zájmu. Zdechovský i Peksa však jeho omluvu zpochybnili.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Zdechovský | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„To mě mrzí, asi jsem to přehnal, omlouvám se. Já to tak vnímám, protože tito lidé v Evropském parlamentu skutečně dělají politiku jenom proti mně,“ řekl Babiš ve vysílání Frekvence 1.

‚Nazývá legitimní kontrolu vlastizradou.‘ Piráti a lidovci chtějí po Babišovi veřejnou omluvu

Číst článek

Na twitteru následně uvedl, že označení za vlastizrádce byla nadsázka. „Tito lidi dělají v Bruselu jen Antibabiš politiku a organizují podobné akce a mise, jen aby se zviditelnili a poškodili mě, a to i přesto, že tím vlastně poškozují naši zemi,“ napsal premiér.

Tomáš Zdechovský však Babišovu omluvu neakceptoval. „Měl byste se distancovat od lidí, co nám začali psát, že nás zabijí. Podle mě o jejich podporu demokratický politik nestojí,“ napsal Zdechovský na twitter.

Peksa „oceňuje snahu“ za omluvu, ale nesouhlasí s Babišovým tvrzením, že poškozuje stát. „Když bráníme právní stát, peníze daňových poplatníků a rovný přístup drobných zemědělců k dotacím, děláme tím svou práci. Shazovat to jako poškozování ČR je trapné,“ uvedl europoslanec za Piráty.

Audit Evropské komise

Babiš označil europoslance za vlastizrádce minulý pátek, když do Česka z Bruselu přijela skupina šesti europoslanců zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra. Ten zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona.

Delegaci označil za politickou misi a Zdechovského s Peksou za vlastizrádce, vzhledem k tomu, že v Evropském parlamentu otevírají téma jeho možného střetu zájmů. Podle Babiše tak postupují proti české vládě.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů Evropské unie, konstatovala, že premiér je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme