Babiš přijme evropský fond obnovy, nesouhlasí ale s plánem na rozdělení peněz. Oznámil to lídrům unie

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek na videokonferenci lídrů Evropské unie zopakoval český nesouhlas s tím, aby se peníze z připravovaného fondu obnovy rozdělovaly podle míry nezaměstnanosti z minulých let. Tento ukazatel nesouvisí s pandemií koronaviru, uvedl v projevu, který zveřejnil úřad vlády. Jako alternativu prosazuje kritérium meziročního poklesu HDP.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:10 19. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš se vyslovil pro to, aby se víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027 projednával odděleně od fondu obnovy a aby se o rozdělení peněz z fondu rozhodlo, až budou známé celkové ekonomické dopady pandemie.

Babiš nesouhlasí s návrhem Evropské komise na obnovu ekonomiky. Částka je podle něj příliš vysoká

Číst článek

Babiš v projevu uvedl, že hospodářské dopady pandemie zatím nejsou známy. „Co ale vím s jistotou, je, že výpočet podílů jednotlivých států podle údajů o míře nezaměstnanosti za minulých pět let určitě nemá nic společného se skutečným dopadem koronavirové krize a je zcela nesprávný. V tomto ohledu by bylo mnohem praktičtější diskutovat nyní pouze o víceletém finančním rámci a o plánu obnovy, až budeme mít konečný účet za koronavirus,“ uvedl v projevu.

Babiš zopakoval, že by za vhodnější kritérium než nezaměstnanost z minulých let považoval meziroční pokles HDP, nebo míru hrubého národního důchodu. Zmínil také možnost rozdělovat peníze z fondu postupně podle hospodářského vývoje jednotlivých zemí.

„Vzhledem k pozici České republiky v Evropské unie nedojde bez obnovy v Evropě k nastartování české ekonomiky. Důležitější než přesná kritéria pomoci a klíč jejího rozdělení je skutečnost, že musí přijít okamžitě,“ uvedli ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20. Současný plán je k Česku podle nich finančně neutrální a odmítnutí plánu obnovy vůči zemím, které v posledních 16 letech přispívaly na sbližování úrovně ekonomik v rámci unie, by mělo hluboce negativní ekonomické i politické dopady.

Ekonomové dále upozornili na to, že Česko od svého vstupu do EU doposud čerpala větší objem peněz, než do rozpočtu Evropské unie platila. „Je na místě, aby i ona byla solidární, stejně tak jako solidární byly doteď ostatní členské státy, které odváděly více, aby se kvalita života východoevropských zemí přiblížila těm západoevropským,“ uvedli.

Vzniku fondu nebude bránit

Český premiér se v projevu postavil odmítavě i k možnému zavedení nových vlastních příjmů EU v podobě společné daně, která by zatížila chudší unijní země. Vyslovil se i pro zrušení všech rabatů, které využívají někteří čistí plátci, aby získali zpět část svých příspěvků do evropských fondů.

Ekonomka: Nemůžeme jen brát, je čas dávat. Přijmout odpovědnost za budoucnost Evropské unie

Číst článek

Evropští lídři v pátek prostřednictvím videokonference poprvé jednali o podobě fondu obnovy, pro který by si Evropská komise měla půjčit na finančních trzích 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Pro schválení fondu je nutný jednomyslný souhlas, každá země ho tedy může sama vetovat.

Se vznikem fondu a půjčením peněz Babiš vyslovil zdrženlivý souhlas. „Nebyla by to moje první volba, ale nebudu tomu bránit,“ uvedl. Při využití peněz na zvýšení odolnosti EU, což je podle Evropské komise jeden z cílů fondu, je ale podle něj nutné si předem stanovit, jakých konkrétních cílů chce unie dosáhnout. „Odolnost by neměla znamenat bianko šek pro nepřiměřené utrácení,“ uvedl premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme