Česko se ohrazuje proti rezoluci o Babišově střetu zájmů: Europoslanci narušují presumpci neviny

Česká vláda se ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle usnesení kabinetu vadí, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo spravedlnosti konstatovalo, že rezoluce porušuje princip presumpce neviny a je i jistým mediálním tlakem na justiční systém v České republice,“ řekla o rozhodnutí vlády ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Rezoluci Evropského parlamentu považuje za zásah do záležitostí členského státu.

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle dokumentu představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci parlament pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v Česku,“ uvádí materiál.

Když EP vítá obnovení stíhání, deklaruje podle vlády i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. „Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ dodává dokument.

Evropský parlament jasnou většinou schválil usnesení, které kritizuje Babišův možný střet zájmů

Číst článek

Kabinet měl také zkritizovat to, že Evropský parlament předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. „Evropský parlament v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení,“ píše se v dokumentu.

Europoslanci schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme